Dynie 2022: Ceny pójdą w górę? Wzrosły koszty logistyczne

Autor: Krystyna Zagórska 17 października 2022 08:25

Dynie 2022: Ceny pójdą w górę? Wzrosły koszty logistyczne Jakie ceny dyń kulinarnych?/ fot. sadyogrody

Z roku na rok rośnie popyt na dynie. – Widzimy, że zainteresowanie dyniami jest coraz większe, zwłaszcza tzw. kulinarnymi i ozdobnymi – mówi Paweł Myziak, właściciel firmy Euro-Papryka i wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Widać coraz częstsze zainteresowanie dyniami, typowo kulinarnymi. Spośród dyń o szarej barwie prym wiedzie Nelson. - Dynia która może być spożywana na zasadzie kremów, do pieczenia, ale także na surowo, lekko posolona. Ma wyśmienity smak i walory dietetyczne. Dynie wyróżniają się zdrowotnością. W naszych warunkach nie ma większych problemów ze szkodnikami. Dynie można produkować bez przesadzonej chemii i nawożenia – mówi Paweł Myziak.

Sezon na dynie - kulinarne czy ozdobne?

Duże jest zainteresowanie dynią piżmową Muscade de Provence. Dynia ta ma jednak jeden mankament. Jest polecana na przetwory, natomiast dorasta do dużych rozmiarów. Przy bezpośredniej sprzedaży jej owoce często sprzedaje się rozkrojone na kawałki. Dynię większych rozmiarów ciężej dostarczyć do domów, dlatego też często konsumenci decydują się na zakup dyni porcjowanej.

Dynia Nelson w przetworach

W przypadku dyni Nelson, mamy rozmiary średniej sztuki między 2 a 4 kg, dynia piżmowa jest między 1 a 3 kg. Obie dynie cechuje bardzo długi czas przechowywania, są twarde. Można je wyjąć w marcu i nic się z nią nie dzieje.

Na przetwory, przeciery i dżemy najlepiej sprawdzają się dynie miękkie. - Podstawową dynią ‘miękką’, którą już rzadziej produkujemy w Polsce, jest dynia Bambino. Wykorzystywana głównie w przetwórstwie. Owoce ma dosyć dużo nawet 5 a 10 kg. Do grona dyń średnio miękkich zaliczamy Hokkaido, dynie często kupowane z przeznaczeniem na zupę, albo przeciery. Wyróżnia je bardzo wysoka zawartość karotenu, jest głównie pomarańczowa. Jedna z najpopularniejszych dyń, ale mało wydajna w produkcji – mówi Paweł Myziak.

Zobacz także:

Dynie 2022. Jakie rodzaje królują na polskich stołach?

Na rynku dostępne są dynie Gomez, Spitfire. - Ostatnim odkryciem jest dynia Mars, wygląda jakby była woskowana - w typie halloween. Dyni Hokkaido sprzedajemy u nas najwięcej kulinarnie. W zamówieniach widać tendencje ku zakupie dyń o mniejszych rozmiarach.  Dość popularna jest także dynia makaronowa. Odmiana Pyza po upieczeniu ma miąższ w postaci typowych nitek makaronu – dodaje.

Dynie ozdobne - rożnorodne kształty i kolory

Ciekawie wygląda rynek dyni ozdobnej. – Dynie tego rodzaju stanowią alternatywę dla ozdób, kwiatów do aranżacji wnętrz, dekoracji na jesień. Dynie postoją przez dłuższy czas w pomieszczeniu, są trwalsze niż kwiaty. Ciekawe kolory i kształty, ma m.in. odmiana Celebration. Od tygodnia jest szał na dynie ozdobne – zaznacza.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także dynie malowane.

 

Dynie malowane w ofertach sieci

Dynia – ceny 2022. Ile trzeba zapłacić?

- Mamy duży problem z podniesieniem cen dyni w stosunku do zeszłych lat, ze względu na wzrost kosztów transportu i opakowania. Producenci oczekują wyższych cen, ale same koszty logistyki, transportu dyni czy też innych warzyw wzrosły 2-krotnie – mówi Paweł Myziak.

Cena popularnej dyni halloween jest na poziomie od 1,2 - 1,5 w zależności od rodzaju, gramatury, sposobu przygotowania do sprzedaży. Dynie kulinarne typu Nelson, Hokkaido – ceny na poziomie 1,3-1,7 zł. Dynia piżmowa to przedział między 1,8 a 2,5 zł w zależności od rynku przeznaczenia. Dynia makaronowa kosztuje 2 -2,40 zł. Ceny dotyczą dyń sprzedawanych luzem w  skrzyniach drewnianych z odbiorem własnym.

Dynie piżmowe typowo kulinarne

Ceny dyń ozdobnych 2022

Dynia ozdobna w zależności od typu i rodzaju kosztuje od 2 do 4 zł, w zależności czy sprzedajemy je sztuki czy kilogramy. Za dynie bardziej różnorodne pod względem kształtu czy koloru trzeba zapłacić więcej.

Dynie ozdobne są coraz popularniejsze

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI