Droższe środki do produkcji rozsady

Autor: Albert Katana 28 lutego 2022 15:26

Droższe środki do produkcji rozsady Wzrósł koszt wszystkich materiałów do produkcji rozsad/ fot. shutterstock

Koszty ogrzewania i elektryczności wzrosły od 100 do kilkuset %, podobnie jak koszty wszystkich materiałów do produkcji rozsad (nasiona, torf, nawozy itp.). Coraz trudniej jest także z dostępnością pracowników, dlatego też inwestujemy w automatyzację -mówi serwisowi sadyogrody.pl Marcin Krasoń, specjalista ds. handlu i marketingu, Grupa Producentów Rozsad Krasoń Sp. z o.o.

Produkcja rozsady w Grupie Krasoń

Nastroje wśród producentów warzyw nie są specjalnie optymistyczne. Czy przekłada się to na wielkość produkcji rozsad w firmie Krasoń? Jakie ilości produkujecie/planujecie wyprodukować w tym roku?

W tym momencie mamy podobną ilość zamówień co w zeszłym sezonie, więc wnioskujemy, że produkcję zamkniemy z podobnym wynikiem tj około 400 mln wyprodukowanych rozsad. Należy przy tym pamiętać, że na naszą korzyść działa zmieniający się rynek w Polsce, gdzie producenci rezygnują z własnej produkcji rozsady i decydują się na zakup materiału nasadzeniowego od profesjonalistów. Duzi producenci z reguły nie zmniejszają zamówień, raczej powtarzają ilości z zeszłego roku, lub zamawiają więcej. Mniejsi producenci rzeczywiście zmniejszają ilość sadzonych roślin, lub rzeczywiście rezygnują z produkcji warzyw, decydując się na uprawę zbóż, rzepaków lub kukurydzy – gdzie nakłady pracy są znacznie mniejsze. Z roku na rok przybywa nam nowych klientów i dlatego mamy nadzieję na powtórzenie wyniku z roku 2021.

Jak rozszerzyć swoje gospodarstwo? Zobacz najlepsze możliwości!

Firma Krasoń w ubiegłym roku była jedynym w Polsce producentem rozsad ekologicznych. Czy jest tak również w tym roku, czy zainteresowanie ogrodników takimi rozsadami wzrasta? Jak Pan ocenia perspektywy tej produkcji?

Produkcja rozsady ekologicznej

Nie zauważamy dużego wzrostu w produkcji rozsady ekologicznej. Są to z reguły stali odbiorcy, którzy współpracują z nami od dłuższego czasu. Do produkcji rozsady ekologicznej mamy wydzielone dwa obiekty o łącznej powierzchni około 1 ha, dlatego też nie mamy zbyt dużych możliwości wyprodukowania większych ilości. W zeszłym roku było to mniej więcej 6 mln sztuk roślin – głównie sałata, brokuł i ogórek gruntowy.

Firma zainwestowała bardzo w nowoczesne technologie produkcji szklarniowej, tymczasem odnotowujemy nieustanne i wysokie wzrosty cen nośników energii, kosztów pracy itd. Jakie działania podejmuje firma w obliczu tych wyzwań?

Z pewnością wymienione czynniki są dla nas dużym wyzwaniem. Coraz trudniej jest z dostępnością pracowników, dlatego też inwestujemy w automatyzację. Obiekt w Kisielach jest maksymalnie zautomatyzowany i w tym momencie planujemy podobne inwestycje na innych zakładach (Piaski i Złotów).

Wzrosły koszty materiałów do produkcji rozsad

Koszty ogrzewania i elektryczności wzrosły od 100 do kilkuset %, podobnie jak koszty wszystkich materiałów do produkcji rozsad (nasiona, torf, nawozy itp.). Musiało się to również wiązać z podwyższeniem cen za rozsadę. Staramy się tak rozmieszczać rozsadę między naszymi obiektami aby jak najwięcej zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Gatunki warzyw, które potrzebują wyższych temperatur do wzrostu staramy się lokować w nowych obiektach Złotów, który jest ogrzewany na miał lub Kisiele ogrzewane gazem lub olejem napędowym.
Warzywa kapustne i sałaty, potrzebują niższych temperatur dlatego staramy się je umieszczać w starszym obiekcie w Piaskach, gdzie szklarnie nie są tak szczelne.

Dziękuję za rozmowę!

Środki do produkcji na GieldaRolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI