Cena węgla będzie regulowana? Kto dostanie dopłaty?Dziennik Gazeta Prawna - 13 czerwca 2022 10:26


Chcemy, by cena węgla dla gospodarstw domowych spadła do ok. 1 tys. zł za tonę - mówi w Dzienniku Gazecie Prawnej minister klimatu Anna Moskwa.

Dopłaty do węgla 2022

Dziennik Gazeta Prawna: Cena za węgiel będzie regulowana?

Anna Moskwa: I tak, i nie, bo taka właśnie cena jest w sklepie PGG i innych krajowych producentów, a nasze działania są odpowiedzią na zaburzenia rynku węgla spowodowane wojną w Ukrainie. To ma być bardziej zachęta do sprzedaży w takiej samej cenie dla gospodarstw domowych - one będą adresatem tej pomocy. Przedsiębiorca dostanie jedynie różnicę między ceną, po jakiej sprowadza węgiel do Polski, a tą, którą ustalimy na podstawie danych GUS i cen węgla z wydobycia krajowego. Prywatni odbiorcy muszą płacić obecnie od 2,5 tys. do 3 tys. zł za tonę węgla. Chcemy by ta cena spadła do ok. 1 tys. zł.

Zobacz kiedy ruszą dopłaty do węgla i od czego będzie zależeć ich wielkość: Dopłaty do węgla 2022 - kiedy ruszą i od czego będą zależeć?

Dziennik Gazeta Prawna: Czyli w praktyce to będzie system dopłat dla importerów?

Anna Moskwa: W praktyce system dopłat umożliwi importerom sprowadzanie węgla z kierunków alternatywnych do rosyjskiego i wprowadzenie go na rynek. Beneficjentem systemu będą gospodarstwa domowe, dla których węgiel będzie sprzedawany w akceptowalnej cenie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej.