×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Cebula trzykrotnie droższa niż kurczak. Rośnie przemyt

Autor: PAP 10 stycznia 2023 15:53

Cebula trzykrotnie droższa niż kurczak. Rośnie przemyt Cebula stała się przedmiotem przemytu/ fot. unsplash

Cebula kosztuje obecnie na Filipinach niemal trzykrotnie więcej niż kurczak i jest tak drogim towarem, że stała się przedmiotem przemytu - poinformował we wtorek serwis CNN.

Wysokie ceny cebuli

Wedle danych filipińskiego ministerstwa rolnictwa czerwone i białe cebule kosztowały w poniedziałek 600 peso filipińskich, ok. 11 dolarów za kilogram, a kurczak około 220 peso, czyli ok. 4 dolary za kilogram. Cebula jest kluczowym składnikiem niemal każdego filipińskiego dania.

Wzrost cen cebuli jest spowodowany zniszczeniem upraw wartych dziesiątki miliardów peso w rezultacie tajfunów, które nawiedziły Filipiny w 2022 r.

Przemyt cebuli

Filipińska Agencja Informacyjna PNA przekazała, że 23 grudnia służby celne przejęły białą cebulę o wartości 310 tys. dolarów, ukrytą w przesyłce z odzieżą. Dwa dni wcześniej celnicy przejęli czerwoną cebulę z Chin o wartości 364 tys. dolarów, którą znaleziono w pudełkach po ciastkach.

Rex Estoperez z ministerstwa rolnictwa powiedział CNN, że rząd stara się walczyć z przemytem, ale problem nadal istnieje.

"Jednym z czynników napędzających inflację są rosnące ceny cebuli, dlatego zdecydowaliśmy się zarekomendować import cebuli" - przekazał Estoperez, dodając, że import ma być "tymczasowym rozwiązaniem".

Przeczytaj:

Zachód chce polskiej cebuli. Cena wzrosła 3-krotnie

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI