×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Cebula na wagę złota. Zainteresowanie uprawą będzie wysokie?

Autor: Dr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomii i Finansów SGGW 13 lutego 2023 16:08

Cebula na wagę złota. Zainteresowanie uprawą będzie wysokie? Obecnie ceny cebuli osiągnęły bardzo wysoki poziom. / fot. shutterstock

Od początku sezonu cebula sprzedawana była w dobrej cenie. Jesienią chwilowo sytuacja się odwróciła i ceny zaczęły się obniżać, bo część warzyw nie przechowywała się dobrze i musiała szybko trafić na rynek. Jednak od późnej jesieni notowane były tylko wzrosty.

Ceny cebuli 2023 - bardzo wysokie stawki utrzymają się? 

Obecnie ceny cebuli osiągnęły bardzo wysoki poziom. W luzie tj. za cebulę niesortowaną dobrej jakości można  otrzymać nawet 3,00 zł/kg. Skalibrowane warzywa (40-60 mm) wyceniana jest od 2,80 do 3,40 zł/kg w zależności od rejonu i odbiorcy.

Do końca obecnego sezonu możemy się spodziewać dobrych cen za cebulę, gdyż w Europe tego warzywa jest mało. Podobnie większość analityków przewiduje, że ceny utrzymają się do pierwszych tegorocznych plonów. Dlatego rolnicy z nadzieją patrzą na uprawy zimowe oraz duże jest zainteresowanie uprawą z dymki oraz odmian wczesnych. 

Zainteresowanie uprawą cebuli będzie wysokie

Patrząc na to co dzieje się na rynku i to jak zwykle zachowują się rolnicy, można w nadchodzącym sezonie spodziewać się dużego zainteresowanie uprawą cebuli. Barierą wzrostu zasiewów będzie mniejsza niż zwykle dostępność nasion. Jak twierdzą  uczestniczy rynku w poprzednim sezonie susza w zachodniej Europie dotknęła nie tylko uprawy przeznaczane na rynek świeży, ale również tych nasiennych. Z perspektywy sektora mniejsza dostępność nasion może być dobra, bo nie wszyscy zasieją tyle ile chcą. Obecne ceny będą bowiem silnym impulsem dla części rolników, by zwiększać areał upraw, lub wchodzić na ten rynek. Doświadczeni rolnicy w 2023 roku nie popełnią tego błędu i nie będą zwiększać areału upraw.

Wielkość zbiorów zależna od pogody i zmian klimatycznych 

Co prawda nie można niczego przesądzić, ale jeśli dopisze pogoda, to w sezonie 2023/24 możemy spodziewać się większej produkcji cebuli, a więc i niższych cen. Do niedawna, gdy nieco mniejsze były negatywne skutki zmian klimatu (nie wchodząc w ich przyczynę), można było z większą pewnością przewidzieć zbiory. Obecnie prawdopodobieństwo trafienia z prognozą jest mniejsze, bo największe znacznie dla plonów ma klimat i ekstremalne zjawiska pogodowe. Jeśli wystąpią jakieś poważne anomalie pogodowe na większym obszarze, to być może kolejny sezon nie będzie tak zły. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest jednak znacznie mniejsze niż tego,  że w kolejnych sezonach cebula będzie tania. I dobrze mieć tego świadomość, aby potem nie mieć pretensji do nikogo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI