Cebula i pietruszka - jakie ceny i dostępność?

Autor: Dr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomii i Finansów SGGW 28 listopada 2022 15:14

Cebula i pietruszka - jakie ceny i dostępność? Ceny sprzedaży cebuli są zróżnicowane w zależności od jakości i sposobu przygotowania. / fot. shutterstock

Jak kształtuje się rynek cebuli i pietruszki w drugiej połowie listopada?

Cebula - jakie ceny? 

Ceny sprzedaży cebuli są zróżnicowane w zależności od jakości i sposobu przygotowania. W drugiej połowie listopada, za krajową cebulę niesortowaną, rolnicom oferowano od 1,00 do 1,60 zł/kg. Poziom cen zależał od jakości warzyw oraz dominującego kalibru. Najczęstsze stawki sprzedaży cebuli niesortowanej, w zagłębiach produkcyjnych, wynosiły 1,30-1,40 zł/kg. Za obciętą i skalibrowaną zgodnie z wymaganiami odbiorcy cebulę, można było otrzymać od 1,60 do nawet 2,20 zł/kg w zależności od kupującego. Najczęściej obowiązywały ceny z przedziału 1,80-1,90 zł/kg. Najwyższe stawki płacili bezpośredni dostawcy sieci handlowych. Pośrednicy oferowali niższe ceny z wspominanego przedziału. Na rynkach hurtowych ilości sprzedawanej cebuli jest są niższe niż obroty bezpośrednio między pośrednikami a rolnikami. Obowiązujące w drugiej połowie stawki hurtowe mieściły wyniosły 2,00-2,50 zł/kg. Stawki oferowane za cebulę obraną wynoszą natomiast 2,40-2,50 zł/kg (loco zakład) w chłodniach i nieco mniej w punktach skupu. Na rynku można też było kupić importowaną z Holandii cebule niższej jakości z przeznaczeniem na obieranie w cenach 0,70-0,80 zł/kg. Rolnicy sprzedawali też cebulę czerwoną, której ceny z przeznaczeniem na rynek świeży  wyniosły przeciętnie 2,50 zł/kg.

Warzywa korzeniowe - jakie ceny i dostępność? 

Pietruszka sprzedawana na rynek świeży wyceniana była najczęściej na 2,00-3,00 zł/kg, umyta i handlowym kalibrze, a selery najczęściej po 1,40-1,80 zł/kg. Powyżej wspominanych stawek udało się sprzedać nielicznym rolnikom. Marchew na rynek świeży, przygotowana zgodnie w wymogami wyceniana była  najczęściej od 0,90 do 1,20 zł/kg, choć i powyżej tych stawek udało się nielicznym sprzedać plony. W przetwórstwie stawki są większą tajemnicą. Z informacji rynkowych wynika, że do mrożenia marchew skupowano po 0,35-0,45 zł/kg w odniesieniu do korzeni mrożonych w tzw. kostkę oraz po średnio 0,50 zł/kg  za warzywa w mniejszym kalibrze. Za marchew niesortowaną oferowano 0,40-0,60 zł/kg. Mrozy listopadowe wyrządziły na części plantacji szkody, co może mieć wpływ na podaż warzyw w najbliższym czasie i jakość przechowalniczą korzeni.

O cenach kapusty przeczytasz w artykule: Kapusta 2022: Jakie ceny pekinki, kapusty białej, czerwonej i włoskiej?

.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI