×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Budowa szklarni Gospodarstwa T. Mularski pod Opolem pod znakiem zapytania

Autor: www.sadyogrody.pl 04 grudnia 2015 14:55

Budowa szklarni Gospodarstwa T. Mularski pod Opolem pod znakiem zapytania Budowa 70 ha szklarni ma pochłonąć ok. 200 mln zł; fot. shutterstock.com

W związku z propozycją prezydent Opola o poszerzeniu granic tego miasta o tereny 13 sołectw, Gospodarstwo Ogrodnicze T.Mularski, które zamierza w podopolskich Świerklach zbudować gigantyczny kompleks szklarni, zapowiedziało, że w przypadku przejęcia gruntów przez miasto i przekształcenie tych terenów na miejskie, wycofa się z budowy szklarni.

Taka jest odpowiedź producenta warzyw szklarniowych na na propozycję prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, zgodnie z którą Opole miałoby włączyć w swoje granice tereny 13 sołectw (całych lub ich części) z pięciu gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic, Prószkowa i Turawy. Dzięki temu Opole zyskałoby blisko 9,5 tys. mieszkańców (dziś liczy niespełna 120 tys.) i ponad 5,3 tys. ha. Zdaniem prezydenta dałoby to możliwość rozwoju miasta. 

Jednak ten krok zniweczyłby plany Gospodarstwa Ogrodniczego T. Mularski, które w Świerklach planuje zbudować drugą co do wielkości szklarnię w Europie, gdzie na 70 hektarach mają być uprawiane takie warzywa, jak pomidor, ogórek i rzodkiewka (w formie konwencjonalnej i ekologicznej).

Gospodarstwo wydało specjalne oświadczenie w tej sprawie.

- Starostwo Powiatowe w Opolu zakończyło scalenie gruntów w miejscowości Świerkle prawie rok temu. To dało podstawę do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego, czyli budowy obiektów roślinnej produkcji rolniczej na jednolitym, scalonym terenie o powierzchni 140 hektarów. (…) Powiat Opolski wybudował: ok 5,2 km dróg transportu rolnego, zmodernizował ok. 2,8 km rowów melioracyjnych i wykonał 6 przepustów drogowych w ramach dróg transportu rolnego – podał w oświadczeniu Marcin Mularski, wiceprezes zarządu spółki.

Oświadczył także, że w momencie przejęcia gruntów przez miasto Opole i przekształcenie tych terenów na miejskie w miejscowości Świerkle, wycofa się z budowy szklarni, ponieważ nie będzie możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków dofinansowania na obszarach wiejskich, które ma zamiar przeznaczyć na swoją inwestycje.

- Inwestycja ta jest stricte związana z rolnictwem, co wiąże się z posiadaniem gruntów rolnych, a nie miejskich. Budowa 70 ha szklarni ma pochłonąć ok. 200 000 000 zł., a co za tym idzie, jej los jest bezpośrednio związany z dofinansowaniem działalności rolniczej i usług rolniczych na obszarach wiejskich. Brak ww. gruntów rolnych jest przekreśleniem sensu i istoty inwestycji, która jest inwestycją rolniczą. Nadmienić również należy, że chodzi tu o minimum 700 miejsc pracy, które są potrzebne w dużym stopniu województwu Opolskiemu oraz pomocy dla osób, które na dzień dzisiejszy pracują w Holandii, a zamierzają wrócić do kraju w celu podjęcia pracy w kombinacie ogrodniczym w Świerklach – podał w oświadczeniu Marcin Mularski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI