Brakuje ogórków? Mogą być 3 powody

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 01 sierpnia 2022 15:41

Brakuje ogórków? Mogą być 3 powody 3 powody dla których brakuje ogórków/ fot.shutterstock.com

Sezon ogórkowy w tym roku jest nietypowy. - Rzadko się zdarza, żeby ogórek w środku sezonu kosztował 4 zł. Taka sytuacja o czymś świadczy – mówi serwisowi sadyogrody.pl Paweł Myziak, wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

- Ceny ogórków są dobre dla producenta, ale widać, że w gospodarce coś się dzieje. Tania żywność się skończyła, a w szczególności tania żywność w Europie – komentuje Paweł Myziak.

- Przerażeni konsumenci zaczynają robić więcej przetworów, dlatego m.in. zaczyna brakować cukru na półkach. Co roku ludzie robili przetwory w tym okresie. Sieci wiedziały jakie jest zapotrzebowanie. Co roku przychodzi lipiec i rusza sezon na przetwory - wiśnie, maliny, truskawki, ale i ogórki – mówi.

Ogórki 2022: Pustki w przetwórniach, zapotrzebowanie duże

- Nie ma chętnych do pracy na tzw. „samolotach” do zbioru ogórków. Nikomu się nie chce leżeć po 10 godzin w jednej pozycji z głową do dołu i zbierać ogórki. W tym roku jest jeszcze większy problem z pracownikami. Druga sprawa to presja chorób. Warzywa dyniowate narażone są na choroby grzybowe. Zdrowotność wielu plantacji jest fatalna i dlatego ogórków brakuje – komentuje Paweł Myziak.

Uprawie ogórków nie sprzyjają ekstremalnie wysokie temperatury i brak wody.  - Ogórki należą do warzyw ciepłolubnych, lubią ciepło – ale umiarkowane. Upałów na poziomie 38 st. C nie tolerują – mówi.

W tym roku na rynek krajowy mniej jest dostaw z zagranicy. - Ogórków które przyjeżdżały do nas z Rumunii, czy z innych krajów, po prostu nie ma – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI