×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Belgia: Duża podaż i brak zapotrzebowania na rynku zaniżają cenę ziemniaka

Autor: sadyogrody.pl/freshplaza.com 06 czerwca 2018 11:58

Belgia: Duża podaż i brak zapotrzebowania na rynku zaniżają cenę ziemniaka fot. shutterstock

"W tej chwili trudno jest sprzedawać ziemniaki", mówi Heike Valcke z belgijskich firmy hurtowej, Valcke. "W ubiegłym roku myśleliśmy, że będziemy mieć braki, teraz wiemy, że jest wystarczająco dużo zapasów, chłodnia jest wciąż pełna starych ziemniaków i areał upraw też jest duży. Mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie pojawi się większe zapotrzebowanie jednak to wciąż kwestia przypuszczeń. "- czytamy na portalu Fresh-plaza.

"W niektórych częściach Belgii farmerzy ziemniaków muszą radzić sobie z powodzią", mówi Chris Poecke hurtowni ziemniaków Belpaco. "Ulewy były bardzo umiejscowione, na niektórych obszarach spadło aż 70 mm deszczu, w niektórych miejscach deszcz wypłukał sadzonki. Ale prawdopodobnie nie będzie miało większego wpływu na zbiory."

Jak podaje portal Fresh-plaza, na stanie jest jeszcze wiele ziemniaków z zeszłorocznego zbioru. "Przetwórcy nie są jeszcze aktywni na rynku. Oni zwykle działają tylko na kontraktach. Musimy poczekać, aż przemysł sięgnie również po ziemniaki z otwartego rynku", mówi Chris. Obecne ceny ziemniaków są bardzo słabe. Niskie ceny są wynikiem dużej podaży i niskiego popytu ze strony branży.

Handlarz ziemniaków, Heike, cieszy się, gdy patrzy na stan pól. "Najnowsze nasadzenia wyglądają dobrze, były pewne problemy z rosnącymi sadzonkami ale nie sądzę, że będzie to miało jakikolwiek wpływ na ceny. Mieliśmy wystarczająco dużo deszczu i ciepłej pogody, a te warunki zapewnią, że ziemniaki dobrze rosną  Oczekujemy wczesnych odmian pod koniec lipca, a ziemniaki przeznaczone do długiego przechowywania będą gotowe we wrześniu"- podsumowuje.

 

Więcej na portalu Fresh-plaza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI