×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Areał upraw kalafiora zmniejsza się na rzecz brokuła; w tym roku duży popyt na nasiona (wideo)

Autor: www.sadyogrody.pl 22 stycznia 2020 13:50

Areał upraw kalafiora zmniejsza się na rzecz brokuła; w tym roku duży popyt na nasiona (wideo) Paweł Skrzynecki z firmy Seminis Bayer Crop Science/ fot. PTWP

- Rynek kalafiora i brokuła w Europie wzrastał od 2013 roku do 2017. Na przestrzeni ostatnich trzech sezonów następował wyraźny spadek upraw kalafiora, głównie jesiennego pod zakłady przemysłowe. Z kolei w tym roku obserwujemy lekkie zatrzymanie tego trendu spadkowego – mówi w rozmowie z sadyogrody.pl Paweł Skrzynecki z firmy Seminis Bayer Crop Science.

W latach 2013-2017 można było zaobserwować wzrost produkcji kalafiora i brokuła w UE.

- Od 2017 roku następował wyraźny spadek areału upraw kalafiora, głównie jesiennego pod zakłady przemysłowe. W tym czasie chłodnie na terenie Europy miały bardzo duże zapasy mrożonek i musiały się z nich wyprzedać – zaznacza Paweł Skrzynecki.

- W tym roku obserwujemy lekkie zatrzymanie tego trendu spadkowego. W Belgii już następuje zainteresowanie nasionami kalafiora, ale także i brokułu. Producenci rozsad wcześniej zamówili nasiona, co oznacza, że mają zapotrzebowanie na sadzonkę. Trend spadkowy może trochę się wyhamował, zapasy zostały wyprzedane – dodaje.

W Polsce i w UE wciąż wzrasta i dominuje spożycie brokuła względem kalafiora.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI