Areał upraw brokułów i kalafiorów w Hiszpanii wzrasta o 25-30%

Autor: www.sadyogrody.pl/ Freshplaza 02 listopada 2020 14:06

Areał upraw brokułów i kalafiorów w Hiszpanii wzrasta o 25-30% W Hiszpanii areał uprawy brokułów i kalafiora na jesień i zimę zwiększył się o 25–30%/ fot. shutterstock

W Hiszpanii areał uprawy brokułów i kalafiora na jesień i zimę zwiększył się o około 25–30% w porównaniu z poprzednim sezonem - informuje serwis Freshplaza.com.

- Chociaż na rynek zasadzono więcej brokułów, a do stycznia spodziewana jest większa podaż niż w zeszłym roku, sieci handlowe zwiększają zamówienia z powodu koronawirusa - mówi Nacho Doménech, prezes Agromark. Dodaje, że druga fala pandemii może być jeszcze gorsza niż ta w marcu i ludzie będą częściej jeść zdrowe produkty w swoich domach.

Na rynki Europy Północnej (Niemcy, Holandia czy kraje bałtyckie) wysyłane są większe ilości brokuła w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Popyt w Holandii jest szczególnie wysoki, również ze względu na zamykanie restauracji, co prowadzi do zwiększonego spożycia warzyw w domu. - W tej chwili mamy pewne nadwyżki, a ceny nieco spadły w porównaniu z zeszłym tygodniem, ale gdy hiszpański eksport otwiera się na inne kraje, będzie większa równowaga między podażą a popytem - mówi Doménech.

Sytuacja kalafiora jest zupełnie inna niż na początku poprzedniego roku. - W ubiegłym roku sezon rozpoczął się znacznie wcześniej. Produkcje w Europie Północnej były utrudnione z powodu komplikacji w lipcu i sierpniu przez nadmierne upały, co doprowadziło do problemów z jakością. W tej chwili w Wielkiej Brytanii, Holandii i innych krajach Europy Środkowej nadal istnieją lokalne produkcje. Na razie eksportujemy tylko do krajów skandynawskich, gdzie jest chłodniej -  zaznacza Doménech.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI