×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zwiększony popyt na polski koncentrat. Większy eksport

Autor: AGT / www.sadyogrody.pl 07 stycznia 2022 14:50

Zwiększony popyt na polski koncentrat. Większy eksport Mamy do czynienia ze zwiększonym popytem na sok jabłkowy z Polski, co skutkuje poprawą wyników w handlu zagranicznym. / fot. shutterstock

Według IERiGZ-PIB produkcja zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ) w sez. 2021/22 wzrosnąć może o 45 proc. r/r do 320 tys. t. Przyczyną wzrostów jest większa krajowa produkcja jabłek w 2021. GUS w grudniu ocenił ją na 4 mln t, co oznacza wzrost o 13 proc. r/r - mówi Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP.

Dodaje, że do wzrostu produkcji soku jabłkowego mogły przyczynić się także większe zapasy krajowych jabłek na koniec sez. 2020/21.

- O skali wzrostu produkcji w sez. 2021/22 może zadecydować popyt na jabłka deserowe, dotknięty mniejszą sprzedażą na Białoruś. Jednocześnie mamy do czynienia ze zwiększonym popytem na sok jabłkowy z Polski, co skutkuje poprawą wyników w handlu zagranicznym. Według GUS w okresie lipiec-październik 2021 wartość polskiego eksportu ZSJ zwiększyła się o 19,2 proc.  r/r wobec spadku o blisko 20% r/r w pierwszej połowie 2021 - tłumaczy. 

Wzrost eksportu koncentratu do USA

Ekspert przyznaje, że zwiększyły się wysyłki do niektórych krajów UE (np. do Austrii z uwagi na mniejsze zbiory jabłek), ale uwagę zwraca wyraźny wzrost dostaw na rynek amerykański. - Od lipca do października Polska wyeksportowała do USA 6,2 tys. t koncentratu soku jabłkowego, tj. o 5,7 tys. t więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wzrost sprzedaży wynikał ze zmniejszonych dostaw soku z Chin do USA w 3 kwartale 2021 r. i mniejszych niż przed rokiem zbiorów jabłek w Stanach Zjednoczonych w 2021. W październiku USA stały się trzecim, za Niemcami i Wlk. Brytanią, odbiorcą zagęszczonego soku jabłkowego z Polski - wylicza Dziwulski. 

Polski koncentrat jabłkowy zyskał na konkurencyjności na rynku międzynarodowym wskutek osłabienia PLN względem USD. W drugiej połowie 2021 ustabilizowały się natomiast dostawy na rynek brytyjski po spadkach w 1 kwartale 2021 r.  wywołanych brexitem. Zwiększona produkcja skutkowała mniejszymi niż przed rokiem cenami ZSJ.

- Według GUS, przeciętna cena sprzedaży zagęszczonego soku jabłkowego w eksporcie z Polski wyniosła 1,12 EUR/kg, tj. mniej o 9,4 proc.  r/r. W efekcie tych zmian, ceny skupu jabłek do przetwórstwa pozostawały na niższym poziomie niż przed rokiem, niemniej wskutek wzrostu popytu tempo spadków wyhamowało z 44 proc. r/r we wrześniu do -20 proc. r/r w grudniu - podsumowuje analityk. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI