ZSRP do przetwórców i skupów: Nie podcinajcie gałęzi na której razem siedzimy!

Autor: www.sadyogrody.pl / ZSRP 12 października 2021 15:03

ZSRP do przetwórców i skupów: Nie podcinajcie gałęzi na której razem siedzimy! Podmioty skupujące alarmują, że jest problem z odbiorem jabłek przez przetwórnie. / fot. materiały redakcji

Jesteśmy zaskoczeni przebiegiem tegorocznej kampanii. Jest szczyt sezonu, połowa października, a duża część zakładów przetwórczych przerabia jabłka przemysłowe połową swojej mocy przerobowej lub jeszcze mniejszą, albo w ogóle - czytamy na facebookowym profilu Związku Sadowników RP.

- Jako argument na zaistniałą sytuację przetwórcy tłumaczą, iż przerabiają również gruszkę, buraka ćwikłowego, czarny bez itp. Twierdzą, również iż jest zbyt duży napływ jabłka przemysłowego do punktów skupu. NIE AKCEPTUJEMY TAKIEGO TŁUMACZENIA!! - informuje ZSRP. 

- Podmioty skupujące alarmują, że jest problem z odbiorem jabłek przez przetwórnie. Dostają awizację raz na kilka dni. Takiej sytuacji nie było nawet w rekordowym pod względem zbiorów 2018 roku. Nie wiemy drodzy przetwórcy w co gracie, ale jedno jest pewne. Albo ruszycie pełną parą natychmiast albo możecie sporej części jabłek nie otrzymać. Znamienny jest fakt, że pierwsi pracownicy z Ukrainy już opuszczają gospodarstwa. Sadownicy nie mają w co zbierać, nie mają gdzie sprzedawać. Być może za 3 tygodnie podniesiecie cenę na 50 gr, a wtedy i tak nie dostaniecie jabłek bo nie będzie miał kto zbierać - apeluje Związek Sadowników. 

- Apelujemy o natychmiastowa reakcję! To jest sezon który może być opłacalny zarówno dla sadowników jaki i przetwórców. Nie obniżajcie już i tak niskiej ceny! Zwracamy się również do podmiotów skupujących! Nie wykorzystujcie sytuacji i nie obniżajcie cen na punktach skupu! Dzięki sadownikom istniejecie i zarabiacie. Nie podcinajcie gałęzi, na której razem siedzimy. To jest ostatni moment, żeby się opamiętać- apeluje Związek Sadowników RP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI