Zmiany klimatu mogą pozytywnie wpłynąć na polski sektor winiarski

Autor: www.euractiv.pl 04 listopada 2020 13:39

Zmiany klimatu mogą pozytywnie wpłynąć na polski sektor winiarski Zmiany klimatu mogą pozytywnie wpłynąć na polski sektor winiarski/ fot.shutterstock.com

Jak podaje serwis EURACTIV, zmiany klimatu wiążą się z katastrofalną wizją przyszłości. Ich negatywny wpływ na środowisko i wiele aspektów życia ludzkiego jest niepodważalny. Do wyjątków należeć może polskie winiarstwo, dla którego ocieplenie klimatu jest ogromną szansą.

Według Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa liczba oficjalnie zarejestrowanych winnic wzrosła z 26 (36,01 ha) w 2010 r. do 331 (563,78 ha) w 2020 r. Łączna produkcja win w Polsce w 2019 r. osiągnęła poziom 12750,48 hektolitrów, podczas gdy niecałe 10 lat wcześniej wynosiła zaledwie 412,49 hektolitrów.

Województwa lubuskie, małopolskie i podkarpackie należą obecnie do regionów, w których znajduje się największa liczba winnic. Według danych historycznych uprawa winorośli istniała tam już w przeszłości i może sięgać nawet 1000 lat wstecz. Jednak wraz z przyjściem tzw. małej epoki lodowcowej (XVI-XIX w.) oraz ze względu na zawiłe okoliczności historyczne produkcja wina na terenie Polski zamarła.

Zatem wyraźny wzrost zainteresowania uprawą winorośli ma swe korzenie między innymi w postępującym globalnym ociepleniu? Czy jest to może jedynie wypadkowa wielu nie tylko klimatycznych czynników?

“Bez wątpienia zmiany klimatu mają wpływ na polskie winiarstwo, jednak nie powiedziałbym, że jest to czynnik decydujący. Wpływają one na polskie winiarstwo głównie w takich kwestiach jak rodzaj dobieranych odmian winorośli oraz lokalizacja winnic”, podkreślił Mariusz Kapczyński, krytyk winiarski i autor serwisu Vinisifera, w rozmowie z EURACTIV.pl.

Zgodnie z oficjalnymi wytycznymi najbardziej odpowiedni dla rozwoju winorośli okres powinien być większy niż 160 dni. Obecnie przykładowo w okolicach Zielonej Góry, Wrocławia i Krakowa średnia długość tego okresu wynosi pomiędzy 172 a 181 dni i  jest podobna do Niemieckiej Nadrenii (188 dni) oraz niewiele brakuje jej do francuskiej Szampanii (192 dni).

Na skutek wzrostu średniej temperatury powietrza okres wegetacyjny w Polsce staje się coraz dłuższy. W latach 1951-2010 wydłużył się o około 10 dni (z 214 do 225). Według prognoz, w 2030 r. będzie wynosił nawet 230 dni.

Modele klimatyczne prognozują nie tylko wzrost temperatury i wydłużenie się okresu wegetacyjnego, ale także zmniejszanie się sum opadów latem, a niewielki ich wzrost w zimie.

Oprócz zmian klimatu, do czynników które wpłynęły na rozwój uprawy winorośli w Polsce zaliczane są przede wszystkim wyraźne zmiany preferencji konsumentów, wynikające między innymi ze wzrostu zamożności społeczeństwa polskiego oraz czerpania wzorców stylu życia z krajów, z dłuższą tradycją winiarską.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI