W ubiegłym tygodniu lider przetwórstwa jabłek w Polsce obniżył ceny jabłek przemysłowych. Inne zakłady przetwórcze idąc śladem lidera również obniżyły stawki o kilka groszy. Naturalnie pociągnęło to za sobą spadki cen w skupach. W gm. Jasieniec na Mazowszu jabłka potaniały o pięć groszy. Suchy przemysł skupowany był za 47 gr/kg, zaś zwykły za 45gr/kg. 

Wzrost cen jabłek przemysłowych spowodowany mniejszą podażą? 

W dniu dzisiejszym w tym samym skupie ceny nieco wzrosły. Za suchy przemysł otrzymać można już 50 gr/kg. Zwykłe jabłka przemysłowe skupowane są za 47 gr/kg. Odnotowane zostały wzrosty o 2-3 gr/kg.

W niektórych punktach skupu ceny jabłek nie zmieniły się. Od dłuższego czasu wynoszą 50 gr za kilogram suchego przemysłu. 

Prezes Döhlera w rozmowie z naszą redakcją stwierdził, iż dotychczas cena przemysłu była zbyt wysoka biorąc pod uwagę rosnące koszty produkcji koncentratu. Sadownicy również są dotknięci rosnącym kosztami, ale i brakiem exportu co mocno wpływa na ich kondycję finansową. Czyżby dzisiejszy wzrost był spowodowany obniżoną podażą jabłek a cena wróci do poziomów sprzed obniżki? 

Döhler: Po tym sezonie sady przemysłowe mogą być szansą dla sadowników