Wzrost eksportu polskiego koncentratu 

Dodaje, że główną przyczyną wzrostu polskiego eksportu koncentratu był zwiększony popyt w USA, wynikający ze spadku dostaw krajowych. - Eksport do Stanów Zjednoczonych łącznie od lipca’21 do stycznia’22 wzrósł aż 7-krotnie. Znacząco, bo o 40% r/r zwiększono sprzedaż koncentratu do Holandii. O 14% wzrósł natomiast eksport do Wlk. Brytanii, co jednak w dużej mierze wynikało z niskiej bazy odniesienia, związanej z brexitem na przełomie 2020 i 2021 - przyznaje rozmówca. 

Ceny jabłek przemysłowych przebiły barierę 60 gr/kg

Z uwagi na zwiększoną produkcję i tym samym spadek cen, wartość polskiego eksportu koncentratu w analizowanym okresie wzrosła w mniejszej skali, bo o 28,6% r/r. - W styczniu przeciętna cena eksportowa zagęszczonego soku jabłkowego z Polski wyniosła 1,11 EUR/kg i była o 10,3% niższa niż przed rokiem - dodaje Mariusz Dziwulski. 

Czynniki wspierające polską sprzedaż koncentratu 

Niewykluczone, że wysokie tempo eksportu utrzyma się w najbliższych miesiącach. - Wojna w Ukrainie może częściowo podbić popyt na koncentrat z polski ze strony Stanów Zjednoczonych. Eksport z Ukrainy został wstrzymany z uwagi na brak możliwości eksportu drogą morską (port w Odessie). Z danych USDA wynika, że w 2021 Ukraina była siódmym dostawcą ZSJ do USA (Polska była 5-tym), a w okresie lipies’21-styczeń’22 4-krotnie zwiększyła sprzedaż do tego kraju - tłumaczy ekspert. 

Czynnikiem wspierającym polską sprzedaż eksportową jest słaby złoty w stosunku do EUR i USD. - Z drugiej strony zwiększoną aktywność odnotowuje się ze strony eksportu z Chin, który odbudowuje się po słabym początku sezonu (lip-paź) - podsumowuje Dziwulski.