Wiśnie 2019: Ceny w skupach przekroczyły 3 zł/kgAneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl - 23 lipca 2019 10:38


Popyt na wiśnie ze strony przetwórstwa w tym sezonie jest wysoki, o czym świadczą rosnące ceny. Obecnie w skupach na Mazowszu w gm. Jasieniec przekroczyły 3 zł/kg.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl wiśnie na Mazowszu w gm. Jasieniec skupowane są za 1-3,5 zł/kg. Najniższa stawka - 1 zł - dotyczy owoców do tłoczenia. Wiśnie do mrożenia kosztują obecnie 3,3 zł/kg. Cena owoców na kompoty wzrosła na 3,4 zł/kg. Wiśnia 'Groniasta' bez ogonka o wielkości 20+ w dniu dzisiejszym kosztuje 3,50 zł/kg. Jeszcze tydzień temu stawki były niższe i wahały się między 1-2,7 zł/kg.

Pierwsze doniesienia medialne wskazywały na wysokie zapasy wiśni w zakładach przetwórczych i  niskich cenach. Scenariusz ten się nie sprawdził i od początku sezonu ceny wiśni sukcesywnie rosną. Tendencja wzrostowa świadczy o utrzymującym się wysokim popycie ze strony zakładów przetwórczych.  Jednak mimo to wyższe niż poprzednich latach stawki mogą nie zrekompensować start wywołanych wiosennymi przymrozkami. 

Warto przypomnieć, że pierwsze zaproponowane na skupach ceny wynosiły 2 zł za kilogram wiśni do mrożenia i 3 zł/kg za wiśnie z ogonkami.