Węgry płacą lepiej za jabłka przemysłowe

Autor: Radio Kielce 03 grudnia 2022 13:23

Węgry płacą lepiej za jabłka przemysłowe Węgry płaca lepiej za jabłka przemysłowe/ fot.sadyogrody.pl

W branży sadowniczej jest coraz trudniej jeśli chodzi o opłacalność. Jak podaje Radio Kielce niektórzy sadownicy z powiatu sandomierskiego decydują się wysyłać swoje jabłka przemysłowe na Węgry bo ceny są wyższe.

Zdaniem wójta gminy Obrazów Krzysztofa Tworka, sadownicy decydują się na likwidację sadów m.in. z powodu nieopłacalności produkcji. Na wielką skalę zdrożały środki ochrony roślin. Za godzinę pracy w sadzie trzeba zapłacić około 20 zł, do tego nie ma chętnych. Cena jabłek przemysłowych jest bardzo niska, wynosi od 32 do 34 gr za kilogram, do tego są problemy ze zbytem.

Rafał Kędziora, sadownik z Rożek karczuje obecnie pół hektara swojego sadu. W to miejsce wsadzi nowe odmiany jabłek, bardziej opłacalne. 

– Nas zjadają nakłady, bo wszystko drożeje, czyli nawozy, paliwo. Tymczasem cena jabłek od 30 lat jest dla nas taka sama – stwierdził producent.

Z powodu niskich cen wiele jabłek w sadach na terenie powiatu sandomierskiego nie została do tej pory zebrana i prawdopodobnie zostanie pod drzewami. Niektórzy sadownicy decydują się na to, aby wywieźć swoje owoce na Węgry, ponieważ tam kilogram jabłek przemysłowych kosztuje 80 gr.

Więcej na Radio Kielce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI