W zakładach przetwórczych nastał czas na warzywa korzeniowe

Autor: Agrobiznes w TVP 17 listopada 2017 08:57

W zakładach przetwórczych nastał czas na warzywa korzeniowe fot. shutterstock

W zakładach przetwórczych czas na warzywa korzeniowe. Zaczyna się skup selerów. Dużo jest marchwi i coraz więcej pojawia się także pietruszki. Do przetwórni trafiają już pory i czerwona cebula – podaje Agrobiznes w TVP.

Coraz mniejszy jest skup jabłek przemysłowych. Do końca listopada większość firm planuje go zamknąć. Ceny są wysokie, ponad trzy razy wyższe niż przed rokiem.

To też prawdopodobnie ostatni tydzień skupu brokułów i kalafiorów. Zakłady kupiły już tyle ile potrzebują i nie planują więcej. Dlatego cena spada, ale nadal brokuły i kalafiory są droższe niż przed rokiem.

Drożeje cebula. Tej odpowiedniej jakości jest w tym sezonie wyjątkowo mało. Mokra pogoda utrudniała dosuszanie i ułatwiała rozwój chorób grzybowych. Zebrana z pól cebula trzymana jest teraz w przechowalniach – na rynku pojawi się prawdopodobnie dopiero po nowym roku. Ale popyt wcale nie jest teraz duży.

Według GUS tegoroczne zbiory warzyw gruntowych wyniosą około 4,5 mln ton czyli podobnie jak przed rokiem. Za to stawki z reguły wyższe, szczególnie na rynku detalicznym gdzie trafia towar z niewielkich gospodarstw.  

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI