W polskich zakładach będą przetwarzane ukraińskie owoce i warzywa?

Autor: www.sadyogrody.pl 16 marca 2022 09:38

W polskich zakładach będą przetwarzane ukraińskie owoce i warzywa? Przetwarzanie ukraińskich owoców i warzyw w Polsce?/ fot. shutterstock

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych spotkał się z byłą Wiceminister Rolnictwa Ukrainy Vladyslavą Magaletską w związku z zaistniałą trudną sytuacją w Ukrainie. Wiceminister poinformowała, że sytuacja ukraińskich rolników po rosyjskiej napaści jest bardzo trudna.

W związku z trwającą wojną nie mogą oni wyjść na pole i rozpocząć prac polowych. Pola często są ostrzeliwane, bądź zaminowane. Ponadto, kolejne problemy stanowią: brak możliwości dostawy środków ochrony roślin i nawozów, brak dostępu do paliwa oraz energii, jak również nie ma możliwości przetwarzania dostępnych surowców. Podczas spotkania Magalestka poinformowała, że wszystko to co znajduje się we wschodniej części Ukrainy zostało zbombardowane, a magazyny środków ochrony roślin są zaminowane.

Ukraińskie owoce i warzywa przetwarzane w polskich zakładach

W celu choć częściowego wykorzystania wyprodukowanych na terenie Ukrainy surowców, Wiceminister Magaletska, chciałaby skorzystać z możliwości ich przetworzenia w zakładach znajdujących się na terenie Polski. Mogłyby zostać przetworzone zboża, warzywa, owoce czy inne produkty rolne. Część przetworzonej żywności wróciłaby do Ukrainy, natomiast część stanowiłaby zabezpieczenie humanitarne dla Ukraińców, w celu odciążenia krajowej produkcji.

Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na Ukrainie

Obecnie Ukraina nie ma możliwości eksportu swoich surowców, dlatego chce nawiązać także współpracę barterową, w celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców Ukrainy oraz dla armii.

Prezes Szmulewicz podjął działania mające na celu rozpoczęcie takiej formy współpracy, uzgadniając spotkanie Wiceminister Ukrainy z Wicepremierem Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem.

Zaproponował również podjęcie współpracy z polskimi, wiodącymi firmami przetwórczymi.

Zastanawia jedno, jak ta współpraca wpłynie na polskich producentów i ich sytuację ekonomiczną? Jak to wpłynie na ceny owoców, warzyw i zbóż kierowanych do przetwórstwa, jakie otrzymają polscy producenci? Na razie są to pytania bez odpowiedzi, ale zmuszające do myślenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI