Ubiegłoroczne ceny malin były rekordowe. Co przyniesie ten sezon?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 28 czerwca 2022 09:29

Ubiegłoroczne ceny malin były rekordowe. Co przyniesie ten sezon? Przypuszczalnie mniej malin będzie w Serbii co może działać na korzyść polskich plantatorów/ fot. shutterstock

Wchodzimy w sezon bez zapasów mrożonych malin. Przypuszczalnie mniej owoców będzie w Serbii co może działać na korzyść polskich plantatorów. Nic nie wskazuje na to, że ceny nie zapewnią opłacalności producentom - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl dr hab. Bożena Nosecka, profesor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB.

Jeżeli chodzi o rynek malin plantatorzy zastanawiają się, z jakimi cenami wyjdzie przetwórstwo z związku z wysokimi zeszłorocznymi stawkami. Ubiegłoroczne ceny były rekordowe. Wynikało to z faktu, że zbiory w Serbii były kiepskie. Ponadto w Polsce również były mniejsze.

Ceny malin do przetwórstwa 2022

- Można przypuszczać, że w tym roku ceny malin do przetwórstwa będą relatywnie wysokie, jednak nie sądzę, żeby były rekordowe. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie ma zapasów mrożonych malin. W lutym, marcu większość zakładów sprzedała wszelkie zapasy. Nawet jeżeli zbiory będą dobre, to ceny będą stosunkowo wysokie – może nie tak wysokie jak w ubiegłym roku ale powinny utrzymać wysoki poziom. Zwłaszcza, że w Serbii zbiory zapowiadają się mniejsze – dodaje.

Nie bez znaczenia jest sytuacja w Ukrainie. Sporo sprowadzaliśmy mrożonych malin z tego kraju jednak w obecnej sytuacji nie należy spodziewać się dużego importu.

- Po zeszłorocznych rekordowych cenach kondycja plantacji poprawiła się – producenci mieli fundusze, żeby o nie zadbać i dobrze prowadzić. Jednak rekordowych cen – moim zdaniem – nie będzie, bo zawsze po rekordach nadchodzą spadki, jednak pytanie do jakich poziomów te ceny spadną.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI