Truskawki 2022: Dobre ceny owoców do przetwórstwa

Autor: SadyOgrody.pl 19 czerwca 2022 09:28

Truskawki 2022: Dobre ceny owoców do przetwórstwa Sytuacja w przetwórstwie truskawek jest korzystna dla plantatorów. Ceny sukcesywnie rosną, a popyt nie maleje. / fot. shutterstock

Sytuacja w przetwórstwie truskawek jest korzystna dla plantatorów. Ceny sukcesywnie rosną, a popyt nie maleje.

Tegoroczny sezon skupu truskawek póki co jest stosunkowo korzystny dla plantatorów. Ceny skupu rosną i nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja miała się zmienić. Popyt również jest wysoki - na internetowych grupach sprzedaży mnożą się oferty zakupu truskawek do przetwórstwa. 

W ubiegłym tygodniu truskawki przemysłowe z szypułką w skrzynce kupowane były w cenie 3,60-3,70 złotych za kg. Za truskawkę na mrożenie bez szypułki można było otrzymać powyżej 5,50 zł, pojawiały się oferty 5,90 zł/kg (opakowanie Plastik a’4kg-4,40 brutto). 

Ile obecnie kosztują truskawki w skupach? 

W gm. Jasieniec na Mazowszu za truskawki kl. I bez szypułki otrzymać można już 6 zł/kg. Owoce tej samej klasy z szypułką wyceniane są już na 4 zł/kg. 

Owoce w plastikach "Czeszkach" bez szypułki skupowane są za 5,70 zł/kg. W tym miejscu owoce typowo przemysłowe (PW) kosztują 3,10 zł/kg. 

Truskawki na eksport 30+ kupowane są za 6 zł/kg. Owoce na eksport muszą być twarde, dojrzałe z zieloną „końcówką” (opakowanie Plastik a,4kg -4,40 brutto). 

Na Giełdzie Goławin truskawki przemysłowe skupowane są za  3,30-3,40 zł/kg. 

Momentami cena za dwukilogramową łubiankę truskawki deserowej osiąga bardzo niskie poziomy, tym samym dla wielu rolników ryczałtowych cena szypułkowanej truskawki przemysłowej jest na ten moment zwyczajnie opłacalniejsza.

O cenach truskawek w hurcie przeczytasz w artykule: Ceny truskawek 2022: Po ile łubianka truskawek w hurcie?

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI