Truskawki 2022: Ceny w skupach doszły do 7 zł. Utrzymają się?www.sadyogrody.pl - 27 czerwca 2022 15:21


Cena skupu truskawek w kilku miejscach dobiła do 7 zł za kg. Jednak producenci prawdopodobnie nie nacieszą się nią długo.

W miniony weekend w okolicach Warki pojedyncze skupy oferowały 7 zł za truskawkę do mrożenia. W większości punktów cena jednak wynosiła 6,50-6,70 zł/kg. Ten kto podniósł cenę do 7 zł mówił, że jest to jednorazowa sytuacja, dlatego, że znaczna część krajowych mroźni oferuje skupom cena za truskawkę w wysokości maksymalnie 6,90 zł i ani grosza więcej.

Truskawka w kisten kupowana była po 3,50 zł/kg.

Cena truskawki na mrożenie spadnie?

Truskawki do przetwórstwa jest znacznie za mało wobec potrzeb, jakie wykazuje rynek. Upalna pogoda dodatkowo skróci tegoroczny sezon i powoduje że owoce są coraz słabszej jakości.  Truskawki 2022: Przetwórcy spieszą się z zakupem 

Zakłady nie mają co liczyć na zwiększenie podaży owoców i kupują to co jest. Jednak nie jest to dobra wiadomość dla producentów, bowiem część mroźni już informuje punkty skupu o zaprzestaniu dalszego zakupu towaru.

I choć wielu ma nadzieję, że końcówka sezonu wymusi wyższe ceny to niestety ale mroźnie boją się podnieść cenę. Jeszcze głośniej jest o spadku ceny- nawet o 40 groszy, co ma się stać lada moment. Tu czynnikiem ma być kiepska jakość truskawki na mrożenie. Jak tłumaczą, słaba jakość owoców generuje znaczące straty w przemyśle mroziarskim.