Ceny jabłek przemysłowych od dłuższego czasu były stabilne. Jednak w ubiegłym tygodniu pojawiły się spekulacje dotyczące spadków cen. Jak się okazuje przetwórstwo próbuje po raz kolejny zbić cenę. 

Obniżka cen jabłek przemysłowych na zakładach przetwórczych 

Obecnie duży gracz przetwórstwa jabłek w Polsce obniżył cenę jabłek przemysłowych do 0,52 zł/kg. Inne zakłady utrzymały ceny na poziomie sprzed tygodnia, albo obniżyły o grosz lub dwa. 

Spekulacje na rynku jabłek przemysłowych. Ceny spadną?

Nie jest to pierwszy ruch prowadzący do obniżenia cen ze strony zakładów przetwórczych. Pierwsze spekulacje i próby pojawiły się przed Świętami. Można przypuszczać, że przetwórstwo próbuje wykorzystać trudną sytuację na rynku  jabłek deserowych - zakaz eksportu do Rosji i Białorusi, duża ilość owoców i wysokie koszty przechowywania. Jak poinformował Związek Sadowników  z całej Polski spływają informacje o spodziewanych obniżkach cen jabłek przemysłowych. W związku z tą paniką w niektórych częściach Polski zaczęły się wzmożone dostawy do punktów skupu.

Dzisiaj (16.02) ceny jabłek przemysłowych w gm. Jasieniec na skupie zaczynają się od 45 gr/kg. Suchy przemysł skupowany jest za 47 gr/kg. Oznacza to5 grosze spadki w porównaniu z ubiegłym tygodniem.