Sławomir Chłoń na FRSiH: na rynku żywności ekologicznej jest dużo do zrobieniawww.portalspozywczy.pl - 05 listopada 2019 10:37


Na rynku żywności ekologicznej jest jeszcze dużo do zrobienia, a nasz kraj jest jeszcze daleko w tyle za Unią Europejską jeśli chodzi o konsumpcję tego typu produktów - mówił Sławomir Chłoń, prezes Organic Farma Zdrowia w trakcie debaty otwierającej drugi dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu.


- Rzeczywiście tak jest, ze wszyscy mówią o żywności ekologicznej i chcą to mieć w asortymencie, ale musze obalić pewne mity. Jako kraj jesteśmy jednym z większych producentów, bo mamy około 3 proc. całej ziemi uprawnej w Polsce przeznaczone pod produkcję ekologiczna i ok. 20 tys. Gospodarstw, które maja certyfikat, co stawia nas na wysokim miejscu w Europie. Jest też ponad 1000 przetwórców i wydawałoby się, że jest nieźle, ale dane dotyczące konsumpcji – są jednak słabe –mówił podczas debaty zatytułowanej „Konsument 4.0 w soczewce trendów zmieniającego się świata”..

- Z jednej strony mamy przyrost sprzedaży o 50 proc. do ponad 1 mld złotych, ale to stanowi raptem 0,3- 0,4 proc. całej żywności, zaś w Unii Europejskiej jest to ok. 3-4 proc. a np. w Danii aż 14 proc. sprzedawanej żywności ekologicznej. A zatem w Polsce wydaje się 26-30 zł rocznie na głowę na żywność ekologiczną - dodał.

- Rzeczywiście większość sieci ma ekoprodukty, ale niestety nie zawsze oferują coś naprawdę atrakcyjnego. Jest więc jeszcze bardzo dużo do zrobienia, ale jedyne co cieszy to ogromny wzrost sprzedaży w ostatnich dwóch- trzech latach – mówił także Sławomir Chłoń.