Za sprawą chłodnej pogody opóźnia się sezon na polskie truskawki z tradycyjnych upraw gruntowych. Chłodne noce nie sprzyjają dojrzewaniu truskawek dlatego na ich wysyp musimy jeszcze poczekać. Pogoda opóźnia sezon na truskawki z gruntu

Ceny skupy truskawek 2022

Mimo to niektóre zakłady przetwórcze informują o rozpoczęciu skupu truskawek do przetwórstwa. Za truskawki z szypułka otrzymać można 2,5-3 zł/kg. Owoce bez szypułki skupowane są za 4-4,5 zł/kg. W Nowym Przybojewie truskawki z szypułka wyceniane są na 2,8 zł/kg. 

Zdaniem plantatorów skupy truskawek przemysłowych powinny już ruszyć pełną parą, żeby owoce najsłabszej jakości nie były wpychane na rynek deserowy, psując tym samym ceny truskawek dobrej jakości.

W ubiegłym roku średnia cena truskawek z szypułką na koncentrat wynosiła 2,6 zł/kg, zaś te bez szypułki na mrożenie skupowane były za 4,5 zł/kg. Biorąc pod uwagę niebotyczny wzrost kosztów produkcji truskawek ceny w tym sezonie powinny być wyższe. A czy będą? W dużej mierze będzie to zależało od pogody i podaży. 

O aktualnych cenach truskawek przeczytasz w artykule: Ceny truskawek 2022: Ile za kg pod koniec maja?