×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Skup jabłek: Tylko wstrzymanie dostaw spowoduje wzrost cen

Autor: Dr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomii i Finansów SGGW 24 lutego 2023 21:49

Skup jabłek: Tylko wstrzymanie dostaw spowoduje wzrost cen Obecna sytuacja tj. niedawne obniżenie cenników, nie wywołało rynkowej paniki i zwiększenia tj. wsypywania jabłek do przetwórstwa. / fot. sadyogrody.pl

W przetwórstwie mieliśmy ostatnio zawirowania. Ceny jabłek na soki rosły, a potem zaczęły spadać. Z poziomu około 0,50 zł/kg przed kilkoma tygodniami, stawki wzrosły do maksymalnego poziomy 0,60 zł/kg (loco zakład), po czym uległy nagłemu i dość niespodziewanemu obniżeniu.

Spadek cen jabłek przemysłowych - luty 2023

Przetwórnie zmniejszyły odbiory jabłek, a więc nastąpiły spadki cen. Obecne stawki za jabłka na soki wynoszą przeciętnie 0,51 zł/kg w punktach skupu. Lokalnie zdarzają się niższe ceny. Za jabłka do przetwórstwa przeznaczane do innych zastosowań (np. przeciery)  stawki wynoszą najczęściej 0,60-0,65 zł/kg. Jabłka odmiany Golden Delicious kierowane do przetwórstwa, ale za granicą, wyceniane są przeciętnie na 0,70 zł/kg. 

Zobacz: Sadownicy wstrzymają sprzedaż jabłek przemysłowych póki cena nie wzrośnie?

Skup jabłek 2023 - sadownicy trzymają nerwy na wodzy 

Jak dalej zachowa się przetwórstwo trudno przesądzić. Z pewnością przedsiębiorstwa będą dożyć do jak najniższych cen skupu – bo to ich interes. Jeśli zainteresowanie sprzedażą jabłek do przetwórstwa będzie niskie, a obserwuje się spadek dostaw, to przetwórcy zaczną bardziej konkurować o surowiec i ceny najprawdopodobniej wzrosną. Oczywiście nie bez znaczenia będzie sytuacja na rynku jabłek deserowych. Potencjalne wzrosty cen za jabłka deserowe będą działały w kierunku wzrostu cen jabłek do przetwórstwa. Obecna sytuacja tj. niedawne obniżenie cenników, nie wywołało rynkowej paniki i zwiększenia tj. wsypywania jabłek do przetwórstwa. Mamy jeszcze luty i znaczna cześć sadowników trzyma nerwy na wodzy i nie ulega emocjom. Wydaje się, ze wśród sadowników dominują przewidywania, że ceny za jabłka do przetwórstwa oraz na rynek deserowy wzrosną w najbliższym czasie, dlatego kto nie musi ten nie sprzedaje owoców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI