Skup agrestu 2022: Ceny poniżej opłacalności

Autor: SadyOgrody.pl 08 czerwca 2022 20:43

Skup agrestu 2022: Ceny poniżej opłacalności Rozpoczął się skup agrestu. Niestety po raz kolejny proponowane przez przetwórstwo nie są zadowalające. / fot. shutterstock

Rozpoczął się skup agrestu. Niestety po raz kolejny proponowane przez przetwórstwo ceny nie są zadowalające. Budzi to obawy o opłacalność i sens prowadzenia produkcji agrestu. O sytuację na rynku agrestu zapytaliśmy dr Pawła Kracińskiego z Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW.

Skup agrestu 2022

Jak kształtuje się tegoroczny skup agrestu? 

Sytuacja rynkowa po raz kolejny jest trudna. Właśnie rozpoczyna się skup tych owoców, ale ceny oferowane rolnikom są niskie. Obecnie za agrest można otrzymać zaledwie 0,60-0,80 zł/kg z dowozem do zakładów przetwórczych i nieco mniej u pośredników. Dodatkowo warunki pogodowe na części plantacji nie były korzystne, co spowodowało niższą jakość owoców – jak twierdzą przetwórcy.

Czy rynek agrestu jest duży ?

Relatywnie jest on bardzo mały w porównaniu do innych owoców miękkich np. truskawek, malin czy porzeczek, ale dla producentów tych owoców nie ma to wielkiego znacznia, bo kolejny rok nie zarobią na tej produkcji.

Jak jest przyczyna tej sytuacji ?

Zdaniem przetwórców zainteresowanie odbiorców zagranicznych przetworami z agrestu (głównie mrożonkami) jest niskie, co przekłada się na oferowane ceny. Co prawda znaczna część przetwórców sprzedała ubiegłoroczne plony, ale jak twierdzą po niskich cenach, co budzi kontrowersje ze strony producentów.

Czy sytuacja się zmieni ?

Trudno przesądzać jak potoczy się dalej sytuacja, bo przetwórcy sondują nadal rynek i oczywiście chcieliby kupić surowiec do przetwórstwa jak najtaniej. Osobiście obawiam się, ze to będzie kolejny trudny sezon dla producentów agrestu i ceny minimalne oczekiwane przez nich tj. 1,20-1,50 zł/kg mogą być nieosiągalne. Chciałbym się jednak mylić.

Dziękuję za rozmowę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI