×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Skup agrestu 2021: Niskie ceny kolejny rok z rzędu

Autor: kz 16 czerwca 2021 09:06

Skup agrestu 2021: Niskie ceny kolejny rok z rzędu Ceny skupu agrestu są kolejny rok z rzędu nieopłacalne dla plantatorów/ fot. pixabay

Cena skupu agrestu już kolejny rok z rzędu jest nieopłacalna dla producentów tego gatunku. Według informacji serwisu sadyogrody.pl, stawki zwykle nie przekraczają 0,50 zł za kilogram.

Problem z niskimi cenami skupu agrestu pojawia się kolejny rok z rzędu. W ubiegłym sezonie Lubelska Izba Rolnicza interweniowała w tej w sprawie.

Niskie ceny skupu agrestu 2021

Proponowane ceny skupu agrestu w trakcie tegorocznego sezonu nie przekraczają 0,50 zł/kg. Skupujący utrzymują, że jest bardzo małe zainteresowanie odbiorców i tym samym popyt krajowych zakładów. Właściwie agrest trudno jest sprzedać. Jak przekazał dr Paweł Kraciński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej –PIB w Warszawie, wiele podmiotów kupuje obecnie surowiec tylko od swoich członków lub stałych dostawców również innych owoców. Ceny oferowane za owce agrestu w skupach to najczęściej 0,40-0,50 zł/kg.

Sprzedaż agrestu po takiej cenie zniechęca producentów do dalszej uprawy tego gatunku. Dobiegają głosy o likwidacji części plantacji. W ubiegłym roku podano, że minimalna cena opłacalności (wg kalkulacji rolniczych) wynosi 1-1,20 zł za kilogram.

Tegoroczne ceny skupu agrestu nie różnią się od stawek płaconych rok temu czy w 2019 roku.

A jak u Was przebiega skup agrestu? Zachęcamy do dzielenia się opinią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI