×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sezon malinowy w Serbii wcale nie taki udany

Autor: SadyOgrody.pl / agrotv.net 10 grudnia 2022 15:53

Sezon malinowy w Serbii wcale nie taki udany

Chociaż sezon był obiecujący, a maliny oficjalnie osiągnęły rekordową cenę, dla dużej liczby producentów w Serbii wszystko to tylko pobożne życzenia. O co chodzi?

W tym sezonie, w czasie skupu malin kupcy płacili coraz niższe ceny. Na początku płacili 600 dinarów za kilogram, potem 550 dinarów, później 500 dinarów - powiedział Dobrivoje Radović, prezes Stowarzyszenia Producentów Malin w Serbii.

Problemy producentów malin w Serbii 

Według niego, choć mamy już koniec roku, to tylko około 40 proc. latem sprzedanych malin zostało opłaconych. Pośrednicy między dużymi chłodniami a producentami, którym sprzedawano maliny, twierdzą teraz, że duzi handlowcy oferują im tylko 300 dinarów, bo za taką cenę importują te owoce z Polski - dodaje. 

Niektóre mroźnie sprzedają obecnie mrożone maliny po cenach znacznie niższych niż te, które po których były skupowane latem. Dr Aleksandar Leposavić z Instytutu Sadownictwa w Čačaku przyznaje, że cena skupu malin w tym roku była zbyt wysoka biorąc pod uwagę możliwości zakupowe odbiorców. 

Ostrzega, że ​​to wszystko rodzi nie tylko doraźne, ale i długofalowe konsekwencje dla biznesu, od którego w naszym kraju bezpośrednio zależą dziesiątki tysięcy ludzi.

- Często można usłyszeć, że obecna sytuacja to czyściec w biznesie malinowym i że doprowadzi do upadku dużej liczby małych, średnich, a nawet dużych mroźni - mówi. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI