×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sady sokowe - jakie korzyści dla sadowników? (wideo)

Autor: Paulina Piwowarek 16 lipca 2021 11:26

Sady sokowe - jakie korzyści dla sadowników? (wideo) Z Julianem Pawlakiem, prezesem KUPS rozmawiamy o idei zakładania sadów sokowych w Polsce

Mniej wymagające odmiany jabłoni i tańsze nasadzenia, mniej intensywna ochrona roślin, brak kosztów przechowywania, gwarancja odbioru owoców po stabilnych cenach - to główne korzyści zakładania sadów sokowych, które przedstawia nam Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS).

  • Polska jest jabłkową potęgą, ale nie udaje nam się uplasować całej produkcji na rynku jabłek deserowych. Sporo owoców trafia co roku na przemysł

  • Zdaniem ekspertów, aby ograniczyć koszty produkcji, przechowywania i pracy można część upraw jabłoni przekształcić w sady sokowe. KUPS lansuje także pomysł zakładania sadów z odmianami dostosowanymi do potrzeb przetwórstwa

  • Temat zakładania sadów sokowych wpisuje się zarówno w strategię Zielonego Ładu, jak i "Od pola do stołu" oraz w cele Wspólnej Polityki Rolnej. KUPS liczy więc na wsparcie ministerstwa w promocji tej idei.

Sady sokowe - to dość śmiały pomysł, który lansuje KUPS. Jednak zdaniem prezesa Stowarzyszenia Juliana Pawlaka, to bardzo racjonalny projekt. 

Polska jabłkowym potentatem

- Polska jest potentatem w produkcji jabłek. Produkujemy średnio 3,5 mln ton jabłek rocznie, choć bywają lata kiedy ta liczba zbliża się do 5 mln ton. Produkcja ukierunkowana jest na rynek deserowy i nie ma sadów, które produkują jabłka tylko dla przemysłu przetwórczego, dla sokownictwa - zaznacza Julian Pawlak.

- To dobrze, że dużo produkujemy, ale warto przeanalizować jakie są realia - zaznacza. I tłumaczy, że jabłek produkujemy coraz więcej i nie jesteśmy w stanie uplasować wszystkich owoców na rynku deserowym - ani w kraju, ani w eksporcie.

- Eksport dochodzi do około 1 mln ton, a konsumpcja w Polsce - do 400 tys. ton. Reszta trafia do firm przetwórczych, które produkują zagęszczony sok jabłkowy i soki NFC - mówi.

Zdaniem Juliana Pawlaka produkcję trzeba ukierunkować. - Produkując jabłko deserowe trzeba nastawić się na bezbłędną ochronę roślin i odpowiednie gatunki nasadzeń. To kłóci się z potrzebami przemysłu na soki - dodaje.

Czym się różni jabłko deserowe od sokowego?

- Jabłko deserowe musi być słodkie, twarde, soczyste i odpowiednio wybarwione. Te wymagania są bardzo restrykcyjne. Nie wszystkie jabłka finalnie nadają się na eksport. Także dlatego, że w naszym kraju jest jeszcze wiele sadów z odmianami dostosowanymi do konsumenta z krajów wschodnich. Europa i dalekie rynki, w które celujemy po wprowadzeniu emabrga chcą innych odmian i innego smaku - dodaje Julian Pawlak.

Jak podkreśla nasz rozmówca, duża część jabłka uprawianego teraz jako "deser" powinna być uprawiana jako jabłko sokownicze. - Należałoby część sadów przekształcić w taką produkcję - podkreśla Pawlak.

Kolejną ideą lansowaną przez KUPS jest zakładanie nowych sadów z konkretnymi odmianami poszukiwanymi przez przemysł (o określonej kwasowości) - z odpowiednią ochroną i przygotowaniem pod zbiór mechaniczny.

Sady sokowe - niższe koszty produkcji sadowniczej

Zdaniem prezesa KUPS głównymi korzyściami produkcji jabłek stricte dla przemysłu są niższe koszty - mniej wymagające odmiany i tańsze nasadzenia, mniej intensywna ochrona (zmniejszenie ilości oprysków o ok. 60 proc., m.in. dzięki plennym odmianom odpornym na niektóre choroby) oraz brak kosztów przechowywania.

A co z cenami takich jabłek? - Rozmawiamy w branży, że byłaby chęć zawierania długoterminowych umów z producentami jabłek sokowych. To dałoby sadownikom stabilizację i pewność cen - dodaje prezes KUPS.

Sady sokowe a Zielony Ład

Temat zakładania sadów sokowych wpisuje się zarówno w strategię Zielonego Ładu, jak i "Od pola do stołu" oraz w cele Wspólnej Polityki Rolnej. - Złożyliśmy propozycję wsparcia tego pomysłu do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i czekamy na odpowiedź - podkreśla Julian Pawlak. I zaprasza wszystkie organizacje producentów jabłek do współpracy. 

Ceny jabłek przemysłowych 2021/22

Jakie są prognozy KUPS dotyczące cen jabłek w sezonie 2021/22?

Zdaniem Juliana Pawlaka sytuacja jest sprzyjająca, ponieważ eksport soków był spory, więc nie ma zapasów. - Wiele będzie zależało od tempa opróżniania komór chłodniczych z jabłkami z sezonu 2020/21. Ale podstawy są dobre - zarówno dla sadowników, jak i przetwórców - komentuje Julian Pawlak.

 

Jabłka i gruszki - wystaw ofertę na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI