Sady przemysłowe to obecnie jedyny sensowny pomysł

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 09 lutego 2022 14:50

Sady przemysłowe to obecnie jedyny sensowny pomysł Zdaniem Witolda Boguty, prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, wobec problemów z zagospodarowaniem jabłek sady przemysłowe wydają się być jedynym, sensowym pomysłem.

Temat sadów przemysłowych od wielu lat jest poruszany w branży sadowniczej. Zdaniem Witolda Boguty, prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, wobec problemów z zagospodarowaniem jabłek sady przemysłowe wydają się być jedynym, sensowym pomysłem.

Sady przemysłowe w sytuacji w której się znajdujemy to jest jedyny sensowny pomysł. - Musimy popatrzeć na realia. Jeżeli produkujemy w ostatnich latach 3,5-4 mln ton jabłek i wszyscy którzy je produkują mówią, że produkują jabłka deserowe natomiast realne zapotrzebowanie na te jabłka - to znaczy rynek krajowy i eksport - jest rzędu 1,2-1,3 mln ton to jasno wynika że reszta musi trafiać do przetwórstwa - tłumaczy.

Powstawanie sadów przemysłowych 

- Nie ma sensu produkować jabłek i ponosić kosztów produkcji jabłek deserowych kiedy można zastosować inną, tańszą technologię i produkować surowiec przydatny do przetwórstwa. Nawet jeśli sadownik nie weźmie za niego więcej pieniędzy to poniesie mniejsze koszty. Tym samym jest szansa, że będzie to opłacalne - dodaje Witold Boguta. 

Przetwórcy są zainteresowani jakością surowca. - To nie jest tak, że na przetworzenie może zostać skierowany byle jaki surowiec. W tej chwili w ramach Core Teamu jeden z zespołów opracowuje założenia dla sadów sokowych i myślę, że w połowie lutego je ogłosimy. Przetwórcy również opracowują swoje oczekiwania co do surowca. Tym tematem interesuje się również ministerstwo rolnictwa - przyznaje rozmówca. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI