Sady przemysłowe dobrą alternatywą dla sadowników? (video)Aneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl - 04 grudnia 2019 12:00


Sady przemysłowe są dobrą alternatywą dla sadowników. Polska jest jedynym krajem w którym jest ogromny zbiór i przerób jabłek pod kątem przetwórstwa natomiast nie ma sadów przemysłowych. Każdy sadownik boi się przyznać, że produkuje jabłka przemysłowe - mówi w rozmowie z serwisem sadyogrody.pl Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków.

Według Juliana Pawlaka nie może być tak, że koszty produkcji jabłek deserowych zostaną pokryte przez ceny jabłek przemysłowych. - Nie ma takiej możliwości. To zdecydowanie musi być tańsze jabłko. Sady przemysłowe mogą być nasadzane na gorszych glebach, mogą być mniej chronione i zbierane mechanicznie, co generuje mniejsze koszty  - przyznaje rozmówca. 

- Wydaje mi się, że część tych odmian, które nie znajdują nabywców jako deserowe powinny zostać przeznaczone do przetwórstwa. Producenci owoców sami dla siebie powinni się zdeklarować, co chcą produkować i jakie mają możliwości - dodaje. 

{film;16410}