W zasadzie co tydzień notujemy delikatne podwyżki ceny jabłek przemysłowych- delikatne bo po jednym groszu. Choć przetwórnie nie chcą mówić o tym głośno, popyt na koncentrat jabłkowy ze strony amerykanów nie słabnie, a ograniczenie na tamtejszym rynku jabłka z Chin sprzyja polskiemu rynkowi. Za chwilę może się okazać, że przetwórnie będą mieć jednak spory kłopot z dokupieniem się jabłka od sadowników. A już teraz skupy informują o tym, że podaż jabłka ze strony sadowników stanęła.

Zaczyna się szarpanina za jabłkiem przemysłowym ?

W ubiegłym tygodniu można było mówić o sporym ruchu na skupach- duża ilość sadowników decydowała się na wysypanie jabłek na przemysł - w okolicach Warki ceny oscylowały na poziomie 0,55 zł za suchy przemysł.

Obecnie skupy informują, że umówione na ten tydzień załadunki u sadowników zostają przez nich odwoływane, a na skupach panuje względna cisza. Ceny poszły nieznacznie do góry- obecnie w okolicach warki suchy przemysł wynosi 0,56 zł za ilości całosamochodowe. Skąd wynika rezygnacja sadowników do przekazywania jabłek na przemysł?

Jak informuje nas jeden z punktów skupu jest to efekt informacji o coraz bardziej prawdopodobnym wycofaniu jabłek z rynku i wyższej cenie, jaką mają otrzymać sadownicy biorący udział w programie. Stad też wrażenie szarpania się o towar od sadowników w skupach.

Jakie ceny Goldena na zagraniczne zakłady?

Nieco wyżej ceniony jest Golden przeznaczony na suchy przemysł na zagraniczne zakłady. W wareckim w ubiegłym tygodniu była to cena na poziomie 0,60-0,61 zł/kg, obecnie sprzedać go można za 0,62 zł. Owszem są skupy, które usilnie starają się kupić samochodowe ilości zdrowego Goldena dużo poniżej tej kwoty, oferując 0,57-0,58 zł/kg. Mówi się o tym że popyt na Goldena nie jest duży ale jednak w tym przypadku ceny, choć powoli, także rosną.