Pralnia brudnych pieniędzy 

Pranie brudnych pieniędzy, wyłudzanie podatku - tego miała się dopuścić grupa Tarasa B. Ofiarą przekrętów grupy stali się polscy sadownicy. Pod płaszczykiem produkcji i handlu koncentratem jabłkowym oszuści mogli wyłudzić nawet dziesiątki milionów euro.

Początek listopada ubiegłego roku. Z redakcją Magazynu Śledczego Anity Gardas kontaktuje się człowiek, który twierdzi, że ma obszerną wiedzę na temat zorganizowanej grupy przestępczej. Według rozmówcy jej członkowie już od co najmniej 10 lat zajmują się oszustwami i praniem brudnych pieniędzy.

Rozmówca pracował w spółkach należących do Tarasa B. – oligarchy, którego majątek jest szacowany na 105 mln dolarów. Holding należący do Tarasa B. oficjalnie zajmuje się produkcją koncentratu jabłkowego. Taras B. prowadzi swoje interesy w Polsce, na Ukrainie i w Mołdawii. Jednak produkcja koncentratu jabłkowego to tylko przykrywka dla nielegalnych interesów.

Nielegalne transakcje Tarasa B. 

Spółki Taras B. najpierw zaciągnęły a potem nie spłaciły w Delta Banku kredytu sięgającego 250 mln euro. Oligarcha już od 10 lat jest w kręgu zainteresowania polskich organów ścigania. Śledczy mieli udokumentować tysiące nielegalnych transakcji w które jest zamieszany Taras B.

Prokuratura w Rzeszowie oskarżyła Tarasa B. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Oligarcha i jego współpracownicy na oszustwach celno-skarbowych zarobili ponad 20 mln zł.

Proces karny oligarchy i jego współpracowników jeszcze nie ruszył. Wszyscy są na wolności. Po otrzymaniu prokuratorskich zarzutów rozkręcają swój biznes. Taras B. w Annopolu i Dwikozach koło Sandomierza inwestuje dziesiątki milionów euro w dwie potężne, jedne z największych w Europie przetwórnie jabłek.

Problemy z płatnościami 

W 2019 roku zaczynają się pierwsze problemy z płatnościami za dostarczony towar. Pojawia się też tajemnicza spółka Alivare, która zaczyna dzierżawić przetwórnię jabłek w Annopolu z kapitałem założycielskim 5 tys. zł. Sadownicy zaczynają otrzymywać zaliczki za dostarczony towar od tajemniczych spółek zarejestrowanych na Cyprze, w Szkocji oraz w Szwecji. Spółka Alivare kiedy zobowiązania wobec polskich sadowników dochodzą do 10 mln zł znika z Annopola, zaś Taras B. zapada się pod ziemię.

Jak się okazuje Taras B. cały czas dobrze funkcjonuje na Ukrainie, gdzie dalej prowadzi interesy. Tam za towar spółka oligarchy od razu płaci gotówką. 

Więcej w programie Magazyn Śledczy Anity Gardas na TVP VOD.