Rynek żywności ekologicznej czeka systematyczny wzrostwww.sadyogrody.pl - 18 lutego 2015 10:25


Rynek żywności ekologicznej wzrośnie w 2015 o rekordowe 130 mln zł i osiągnie wartość około 770 mln zł (w cenach detalicznych). Dynamika rozwoju z roku na rok rośnie i już za dwa lata wartość całego rynku powinna przekroczyć 1 mld zł - wynika z analizy Spółki Bio Planet. Jeżeli tendencja będzie utrzymywać się przez najbliższe lata, to już w 2022 roku branża produktów ekologicznych może osiągnąć 1 proc. ogólnego rynku spożywczego, czyli prawie 3 mld zł. Jednak do światowej czołówki jeszcze wiele nam brakuje.

- W najbardziej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej i w Ameryce Północnej rynek produktów rolnictwa ekologicznego kształtuje się na poziomie ok. 2-6 proc. rynku spożywczego - w Polsce dopiero w 2015 roku zbliży się do granicy 0,33 proc. W rekordowej pod tym względem Szwajcarii udział bio produktów w handlu żywności wyniósł 6,3 proc. w 2012 roku. W nadchodzących latach spodziewamy się systematycznego i zdywersyfikowanego wzrostu rynku produktów ekologicznych w naszym kraju. Zwiększenie popytu będzie wynikać przede wszystkim z obniżenia cen produktów, ze względu na malejące koszty logistyczne podmiotów produkcyjnych i dystrybucyjnych oraz ze względu na rozwój siatki sprzedaży przez co produkty trafią do szerszej grupy odbiorców - mówi Sylwester Strużyna, prezes zarządu Bio Planet SA.

Jak wynika z prognoz firmy Bio Planet SA liczba specjalistycznych sklepów ekologicznych w 2015 wzrośnie z obecnego poziomu 700 do około 750. Najwięcej nowych punktów otwiera się w dużych miastach, gdzie trendy żywieniowe zmieniają się szybciej niż w mniejszych aglomeracjach.

Już dziś widać, że Polacy coraz chętniej sięgają po produkty ekologiczne i naturalne. W skali roku Polak na żywność ekologiczna wydaje około 4 euro, podczas gdy na zachodzie Europy jest to od 90 do 195 euro.

Bio Planet SA jest liderem rynku polskiego w zakresie produkcji i dystrybucji żywności ekologicznej.