
W trwającym sezonie plonowanie wiśni, a także ich jakość, ze względu na przebieg pogody jest gorsza niż rok temu, dlatego cenniki nieustannie pną się w górę. Obecne ceny za wiśnie do mrożenia (loco zakład) wynoszą zgodnie z danymi IERiGŻ-PIB od 3,30 do 3,60 zł/kg, a w punktach skupu od 2,60 d0 3,30 zł/kg. Tańsze są owoce przeznaczane na sok, za które oferuje się stawki od 1,60 do 2,30 zł/kg - mówi serwisowi sadyogrody.pl Paweł Kraciński, ekspert z Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa IERiGŻ-PIB.
Rynek wiśni oszalał. Tak przynajmniej twierdzi część analityków rynkowych. Nie jest to jednak słuszne określenie - twierdzi Paweł Kraciński, ekspert z Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa IERiGŻ-PIB.
Według niego, rynkowi często przypisuje się ludzkie zachowania. Jedni go chwalą za to, że jest doskonałym regulatorem, a inni twierdzą że na rynku przygrywają zawsze słabsi. Oceny zależą jednak od poglądów i sezonu, dlatego zostawmy je czytelnikom. Rynek to ludzie i to ich emocje powodują gwałtowne zmiany sytuacji cenowej. Z taką sytuacją mamy do czynienia w tym sezonie m.in. na rynku wiśni (ale też malin, czy porzeczek czarnych). Niższe plonowanie spowodowało systematyczny wzrost cen otrzymywanych za wiśnie, gdyż przetwórcy nie są wstanie zrealizować planów zakupowych - tłumaczy.
- Oczywiście pamiętamy, że przed sezonem zbioru na rynku pojawiały się informacje o dużych zapasach i w związku z tym prognozowano ceny oscylujące około 1 zł/kg. Uczestnicy rynku znający polską specyfikę odnoszą się jednak do takich zapowiedzi sceptycznie, gdyż jest elementem corocznej wojny słownej między producentami i przetwórcami. Z reguły przetwórcy informują o dużych zapasach, a sadownicy o niższych plonach spowodowanych przez pogodę. Sytuacje weryfikują pierwsze dostawy do zakładów przetwórczych. Jeśli okazują się niższe niż przeciętne to ceny zaczynają rosnąć i to przetwórcy zaczynają konkurować o surowiec, gdyż część z nich ma stałych odbiorców przetworów (mrożonek, soków zagęszczonych), i chce zabezpieczyć przyszłe dostawy. Reszta widząc co dzieję się na rynku podąża śladem większych i podnosi cenniki spodziewając się ze sprzeda przetwory z zyskiem. To wyjątkowo zależność, która działa tylko w sezonach niższych plonów. W latach urodzaju sytuacja jest odwrotna i przetwórcy obniżają cenniki, gdyż wiedzą że i tak sadownicy będą chcieli sprzedać owoce - skomentował Paweł Kraciński z IERiGŻ-PIB.
Przeczytaj również: Wiśnie 2019: Ceny w skupach przekroczyły 3 zł/kg
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,65 0,43%
GBP
5,45 -0,27%
USD
4,44 0,02%
ON
7,92 13 gr
LPG
3,54 -3 gr