×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rynek cydru mocno się kurczy od kilku lat - czy jest szansa na wzrosty tej kategorii?

Autor: www.portalspozywczy.pl 02 października 2020 11:20

Rynek cydru mocno się kurczy od kilku lat - czy jest szansa na wzrosty tej kategorii? Boom na cydr zaczął się w Polsce około siedem lat temu/ fot. shutterstock

Cydr. Mimo, że znany w naszym kraju od wieków, to jednak jego fenomen rozbłysł dopiero kilka lat temu. Niestety chwilę potem kategoria doświadczyła bolesnego upadku. Od paru lat rynek cydru mocno się kurczy i nie widać szans na powrót fenomenalnych zwyżek kategorii, w której Polska mogłaby być potęgą z racji tego, że jest największym w Europie i trzecim na świecie producentem jabłek - czytamy na www.portalspozywczy.pl.

Boom na cydr zaczął się w Polsce około siedem lat temu, gdy w połowie 2013 roku z przytupem weszła na rynek z Cydrem Lubelskim Grupa Ambra i mocno rozsławiła tę kategorię. Sprzedaż cydru gwałtownie rosła i coraz więcej producentów win i piwa zaczęło dostrzegać w niej szanse na rozwój. Jednak dynamiczne wzrosty ustały, a w 2017 roku cydr zanotował 11-proc. spadek. Od tamtej pory rynek systematycznie dołuje.

Cydr został boleśnie dotknięty przez potężną konkurencję ze strony piwa, które odebrało mu konsumentów na rzecz piw lepszej jakości, ale też cydropodobnych w smaku napojów piwnych. Ponadto ograniczenia prawne skutecznie wstrzymują rozwój tej kategorii w naszym kraju. Do czynników hamujących czy wręcz dołujących kategorię cydru doliczyć trzeba jego stosunkowo wysoką cenę, zakaz reklamy, która w przypadku piwa jest możliwa, a także wyższą akcyzę. Ponadto branża HoReCa dla cydru nie była zbyt łaskawa, a w czasach pandemii to i piwo kiepsko sobie radzi.

Czytaj więcej: portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI