Ruszył skup czarnej porzeczki. Ceny nie są zadowalające dla plantatorówAneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl - 13 lipca 2017 09:36


Pierwsze zbiory owoców miały miejsce na początku lipca. Początkowo zakłady przetwórcze zaproponowały ceny wyższe niż w latach poprzednich. Jednak nie są to stawki satysfakcjonujące dla producentów – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Piotr Baryła, prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki.

Rok temu średnia cena skupu czarnej porzeczki oscylowała w granicach 60-65 groszy. - W tym roku na początku sezonu było można otrzymać około 1 zł/kg za owoce do tłoczenia i 1,2-1,5 zł/kg za porzeczki do mrożenia. Na tą chwilę ceny porzeczek w zakładach przetwórczych spadły. Obecnie otrzymać około 0,70 zł/kg za owoce do tłoczenia i 0,90-1 zł/kg do mrożenia. Jednak z tego co wiem nie wszystkie zakłady rozpoczęły skup surowca – tłumaczy.

Zbiory owoców będą faktycznie niższe, jednak na dzisiaj trudno określić jak dużo. Na początku czerwca KSPCP szacowało, że że plony porzeczek czarnych w Polsce, w 2017 roku będą średnio na poziomie około 50 proc. zbiorów ubiegłorocznych.

Piotr Baryła przyznaje, że bieżący tydzień jest początkiem mocniejszych zbiorów, ponieważ większość plantatorów ruszyła na plantacje.

- Nasze oczekiwania odnoście tegorocznych cen czarnej porzeczki były dużo większe ze względu na to, że spodziewaliśmy się niższych plonów. Trudno być zadowolonym ze stawek, które nie pokrywają nawet kosztów produkcji. Myślę, że producenci nie do końca są i będą zadowoleni – dodaje.

Producenci czarnej porzeczki mają nadzieję na to, że ceny będą wyższe. - Może nie w tym tygodniu, być może w kolejnym ceny „podskoczą” do góry. Wszyscy na to mocno liczymy – komentuje prezes KSPCP.

Zakłady twierdzą, że posiadają zapasy przetworów z czarnej porzeczki. - Trudno nam to zweryfikować. Ciężko dyskutować na ten temat. Tak naprawdę będziemy mądrzejsi po sezonie, kiedy owoce zostaną zebrane i będzie można dokonać oceny – mówi.

- Początek sezonu skupu czarnej porzeczki, mimo iż rozpoczął się cenami wyższymi niż rok temu, to nie był entuzjastyczny. Liczyliśmy na dużo więcej. Ostatnie lata były bardzo trudne dla producentów czarnej porzeczki, ponieważ ceny były niesatysfakcjonujące. Pokrywały 32-35 proc. kosztów produkcji. Mamy nadzieję, że w tym roku bilans na koniec sezonu będzie bardziej optymistyczny – podsumował Piotr Baryła.