Rosną ceny jabłek przemysłowych. Osiągną 70 gr/kg?Aneta Gwara-Tarczyńska - 31 marca 2022 09:47


Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych - w przeciwieństwie do deseru - jest w tym roku dość korzystna dla sadowników. Obecnie ceny po raz kolejny wzrosły.

Rosną ceny jabłek przemysłowych 

Po dłuższym okresie stagnacji na rynku jabłek przemysłowych ceny po raz kolejny poszybowały do góry. Obecnie bez trudu można znaleźć oferty kupna suchego przemysłu za 65 gr/kg i z dnia na dzień ich przybywa.  Pojawiają się głosy ze można wynegocjować nawet 67-68 groszy. Cena zwykłego przemysłu wynosi obecnie 62 gr/kg.

Na internetowych giełdach sprzedaży w ostatnim czasie przybyło ofert kupna jabłek przemysłowych co świadczy o wciąż wysokim popycie. 

Przetwarzanie jabłek z dopłatą zamiast wycofania?

Dobra sytuacja na rynku jabłek przemysłowych nie ma odzwierciedlenia w przypadku owoców deserowych. Ich ceny wciąż są bardzo niskie, a sprzedaż często staje się nieopłacalna. W związku z tym sadownicy czekają na mechanizm wycofania lub wprowadzenia dopłat do sprzedaży jabłek do przetwórstwa. 

Przetwarzanie jabłek z dopłatą

Jak informował Mirosław Maliszewski, pojawił się pomysł, aby wykorzystując bardzo dobrą sytuację na rynku koncentratu jabłkowego, dużą część jabłek zgromadzonych w chłodniach "zdjąć" z rynku przerabiając na sok. Sadownicy na podstawie faktury otrzymywaliby dopłatę rekompensującą im straty wynikające z długiego przechowywania i niemożności eksportu na Wschód. 

Zapowiedziane mechanizmy pomocowe wstrzymują decyzje o sprzedaży jabłek przez co dostawy jabłek do przetwórstwa mogą być mniejsze. Niewykluczone, że ceny jabłek przemysłowych jeszcze wzrosną.