Rosną ceny jabłek na przetwórniach. Warto wstrzymać dostawy?

Autor: SS/www.sadyogrody.pl 10 listopada 2021 14:40

Rosną ceny jabłek na przetwórniach. Warto wstrzymać dostawy? Rosną ceny jabłek przemysłowych na przetwórniach, warto wstrzymać dostawy ?/fot. shutterstock.com

Na rynku jabłek przemysłowych skończyły się kolejki. Aktualnie podaż zmalała, sadownicy wstrzymują się z wysypaniem jabłek a tym samym ceny poszły w górę.

Sytuacja cenowa jabłek przemysłowych nabiera tempa. Pomimo pewnych wahań od ubiegłego tygodnia ceny delikatnie rosną.

W tym tygodniu, w miniony poniedziałek, miały miejsce kolejne delikatne wzrosty cen na przetwórniach. Jak poinformował nas jeden ze skupów, bardziej zdesperowane zakłady podniosły cenę  od razu o 2 grosze i same dzwonią do swoich dostawców w sprawie awizacji samochodów. 

Jakie są aktualne ceny jabłek przemysłowych?

Na skupach w okolicach Warki i Jasieńca ceny za zwykły przemysł przeważnie wynoszą 0,25 zł/kg. Za wysypanie całego samochodu sadownik może otrzymać 26-27 groszy.

Jeden z czytelników informuje nas, że również w gminie Żelechlinek (lubelskie) cena za zwykły przemysł w większych ilościach wynosi już 0,27 zł/kg.

Stabilne ceny notuje suchy przemysł na zagraniczne zakłady. W regionie wareckim cena wynosi 0,29-0,30 zł/kg. W Jasieńcu pod Grójcem skupy płacą 0,27 zł/kg. W przypadku przemysłu na Zachód jakość jabłek musi być znacznie większa niż tych, które kierowane są na krajowe zakłady.

Sadownicy wstrzymają się z dostawami jabłek do skupów

Obecnie na rynku jabłek przemysłowych nie ma już paniki. Skończyła się górka przemysłowa, tym samym nie ma już chorych kolejek na skupach i oddawania jabłek za wszelką cenę.  Najwięksi panikarze wysypali już swoje towarowe ilości.

Natomiast z rosnącej ceny mogą skorzystać sadownicy, którzy wstrzymują się z dostawami jabłek przemysłowych do skupów. Przetwórnie mają mniej jabłka a jak wiemy, podaż nie będzie już rosła, wręcz przeciwnie. Póki co, zwiększające się zainteresowanie jabłkiem przemysłowym nie przekłada się na oczekiwany i godny wzrosty cen przemysłu. Pomimo aktualnej podwyżki płacone ceny i tak są poniżej krytyki. Jednak pozytywnym aspektem jest zwyżkowy trend cen i i niska podaż jabłek, tym samym bardzo prawdopodobnym jest, że ceny jabłek przemysłowych w przyszłym tygodniu dobiją do 0,30 zł/kg, na co wszyscy liczymy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI