×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rekordowy eksport mrożonych malin z Ukrainy. Większość trafiła do Polski

Autor: east-fruit.com 23 stycznia 2023 23:06

Rekordowy eksport mrożonych malin z Ukrainy. Większość trafiła do Polski Mimo rosyjskiej agresji Ukraina wyeksportowała rekordową ilość mrożonych malin. / fot. shutterstock

Mimo rosyjskiej agresji Ukraina wyeksportowała rekordową ilość mrożonych malin. Największym odbiorcą była Polska.

Większy eksport mrożonych malin z Ukrainy w 2022 roku

East-fruit.com informuje, że na koniec roku kalendarzowego eksport mrożonych malin z Ukrainy sięgnął 40 tys. ton, co oznacza wzrost o 20 proc. w stosunku do rekordowego 2021 roku. 

Ponad 60 proc. wszystkich mrożonych malin wyprodukowanych na Ukrainie zostało wyeksportowanych do sąsiedniej Polski. Największymi importerami ukraińskich malin w 2022 roku są kraje UE. Po Polsce, na drugim miejscu uplasowały się Niemcy, a następnie Litwa, Czechy, Holandia, Włochy, Austria, Belgia i Francja. 

Opłacalność produkcji i przetwórstwa malin w 2022 roku

- Oczywiście ukraińscy producenci wyeksportowali w tym roku mrożone maliny możliwie jak najszybciej. Nic więc dziwnego, że zostali zmuszeni do obniżenia ceny eksportowej swoich produktów w porównaniu z poprzednim sezonem. Jednak poziom cen, jaki otrzymywali zarówno rolnicy, jak i przetwórcy, całkowicie pokrywał koszty uprawy, przetwarzania i przechowywania. Oznacza to, że stworzyło to dobre szanse na zachowanie i dalszy rozwój tego sektora w przyszłości” – mówi Andriy Yarmak, ekonomista z działu inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Należy również zauważyć, że skomplikowana logistyka nie przeszkodziła ukraińskim producentom w rozszerzeniu geografii dostaw. W 2022 roku hurtowe partie ukraińskich mrożonych malin trafiły do ​​rekordowych 24 krajów świata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI