Przybywa upraw i producentów wina w Polscewww.wyborcza.pl/www.sadyogrody.pl - 20 czerwca 2016 09:31


Produkcja wina przestaje być u nas tylko hobby i staje się biznesem. Tak, jak na świecie, zapanowała moda na "butikowe" winnice, które sprzedają mało butelek, ale za to drogie - podaje wyborcza.pl.

Biznes winiarski w Polsce dopiero raczkuje, ale przed nim prawdziwy boom. Tak przynajmniej może wynikać z badań amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, która wieszczy tak duże ocieplenie klimatu, że Polska do 2050 r. stanie się jednym z największych producentów wina na świecie. 

W Polsce dynamicznie przybywa upraw i producentów wina, o czym świadczą statystyki Agencji Rynku Rolnego. W ostatnim sezonie 103 komercyjnych producentów uprawiało blisko 200 ha winorośli, które dały 5 tys. hl trunku. Sześć lat wcześniej było to zaledwie 26 ha i 412 hl. Dla porównania: we Francji to 792 tys. ha i produkcja blisko 48 mln hl.

Obecnie mamy około tysiąca winnic, ale dużych, kilkunastohektarowych jest zaledwie kilka. Największa, Srebrna Góra, jest w krakowskich Bielanach i ma ponad 20 ha. Druga co do wielkości Winnica Turnau w Baniewicach (50 km od Szczecina) zajmuje 17 ha. Klimat najbardziej sprzyja uprawie winorośli na południu Polski, dlatego najwięcej winnic jest w Małopolsce i na Podkarpaciu, później są Lubuskie, Dolny Śląsk, Świętokrzyskie.

Większość ma powierzchnię 1-2 ha. Bo nadal lwia część polskich winiarzy to hobbyści, którzy produkcję wina traktują jako dodatkowe źródło dochodów, albo rozrywkę. 

Wojciech Bosak prezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina wyliczył, że założenie 3-hektarowej winnicy może kosztować około 1 ml zł. Za hektar ziemi nadającej się do uprawy winorośli trzeba zapłacić od 15 tys. do 100 tys. zł. Do tego dochodzi koszt sadzonek, urządzeń, butelek. Na zwrot kosztów trzeba czekać nawet 15 lat. 

Czytaj więcej w "Gazecie Wyborczej"