×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przybywa upraw i producentów ekologicznych w Polsce

Autor: farmer.pl 18 maja 2021 13:00

Przybywa upraw i producentów ekologicznych w Polsce Jest coraz więcej gospodarstw ekologicznych w Polsce/ fot. unsplash

Rolnictwo ekologiczne w Polsce rośnie w siłę! Jak wynika z najnowszych danych IJHAR-S - w ubiegłym roku, w porównaniu do danych z 2019 r., wzrosła zarówno powierzchnia upraw w ekologii, jak również liczba producentów ekologicznych w naszym kraju.

Może nie jest to jeszcze 25% upraw pod ekologią - jak wynika z założeń Zielonego Ładu - ale i tak jest to dobra wiadomość: łączna powierzchnia ekologicznych użytków rolnych w naszym kraju to - według stanu na dzień 31 grudnia 2020 - 509,3 tys. ha, wobec 507,6 tys. ha na koniec 2019 r.

Wzrosła też liczba producentów ekologicznych. Według najnowszych danych IJHAR-S, na koniec 2020 r. było ich w naszym kraju 20 274 (wobec 20 144 rok wcześniej), z czego18 575 osób zajmowało się produkcją rolną, 250 przedsiębiorców dostarczało ekologiczny kwalifikowany materiał siewny i wegetatywny materiału rozmnożeniowego, 30 osób prowadziło ekologiczne pasieki, 40 osób prowadziło zbiór ze stanu naturalnego, a 11 osób hodowało ekologicznie ryby (lub uprawiało wodorosty). Reszta zajmowała się przetwórstwem i sprzedażą.

Najwięcej ekologicznych producentów gospodaruje w woj. warmińsko- mazurskim – 3 270 osób, i prawie w całości jest to produkcja rolna. 43 osoby dostarczają ekologiczny kwalifikowany materiał siewny i wegetatywny materiału rozmnożeniowego. W tym województwie notuje się też największą powierzchnię pod uprawami ekologicznymi - 108,8 tys. ha.

Więce na temat rozwoju rolnictwa ekologicznego przeczytasz na farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI