×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przetwórstwo walczy o surowiec? Kolejne podwyżki cen jabłek w skupach

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl 09 grudnia 2021 10:19

Przetwórstwo walczy o surowiec? Kolejne podwyżki cen jabłek w skupach Popyt na surowiec do przetwórstwa jest wciąż wysoki. Świadczą o tym stale rosnące ceny. / fot. shutterstock

Ceny jabłek od dwóch tygodni sukcesywnie rosną. Obecnie stawki za suchy i zwykły przemysł znowu wzrosły - osiągnęły pułap 50 gr/kg.

Dokładnie dwa tygodnie temu informowaliśmy o wzrostach cen jabłek po chwilowej stagnacji. Ceny jabłek przemysłowych wzrosły o kolejnych kilka groszy. Wtedy to stawki osiągnęły 42-44 gr/kg. Suchy przemysł wyceniany był na 45 gr/kg. 

Wzrost cen jabłek do przetwórstwa 

Popyt na surowiec do przetwórstwa jest wciąż wysoki. Świadczą o tym stale rosnące ceny. Na Mazowszu obecnie stawki sięgają około 46-47 gr/kg, jednak przy większych ilościach - całosamochodowych - bez problemu można wynegocjować ceną wyższą sięgająca 50 gr/kg. Suchy przemysł skupowany jest za 50 gr/kg. W okolicach Sandomierza stawki również sięgnęły już 50 gr/kg. 

Sadownicy przyznają, że wzrost cen jabłek przemysłowych jest pozytywną tendencją jednak nie należy zapominać, że czasie sezonu zbiorów jabłka skupowane były po bardzo niskich stawkach. Przetwórstwo być może liczyło na rekordowe wysokie zbiory i zakup surowca za pół darmo. Jak się okazuje jabłek nie było wcale aż tak dużo skoro zakłady stale podnoszą ceny. 

Rosnące ceny jabłek przemysłowych dają również podstawę do podwyżek cen jabłek deserowych.

Kup i sprzedaj jabłka na Giełda Rolna!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI