Przetwórstwa owocowo-warzywne - jakie perspektywy na 2021 r.?

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 04 lutego 2021 16:46

Przetwórstwa owocowo-warzywne - jakie perspektywy na 2021 r.? Jakie perspektywy przed przetwórstwem owoców i warzyw?; fot. shutterstock.com

Pierwsze miesiące nowego roku powinny przynieść wzrost r/r wolumenów produkcji w zakładach przetwórstwa owoców i warzyw (większa dostępność i niższe ceny owoców i warzyw dla przetwórstwa po lepszych niż rok wcześniej zbiorach), a drugie półrocze – wpływ ożywienia gospodarczego i postępów w walce z pandemią w Polsce i całej Europie - mówi Paweł Kowalski, ekspert sektora rolno-spożywczego w Departamencie Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao S.A.

Branża przetwórstwa owoców i warzyw w 2020 r. odnotowała stosunkowo znaczne spadki wolumenów. Ilustrują to dane GUS dotyczące szerokich kategorii produktowych – produkcja mrożonych owoców i warzyw po 11 miesiącach roku zniżkowała o 9% r/r, soków owocowych i warzywnych spadła o 7%, a mrożonych warzyw – o 4%. Wyraźnie niższy niż przed rokiem (o blisko 190 tys. ton, tzn. 9% w okresie sty-paź’20) był także ilościowy eksport przetworów owocowo-warzywnych.

Jak tłumaczy Paweł Kowalski, spadki wolumenów miały jednak tylko w ograniczonym stopniu związek z pandemią COVID-19, na którą branża jako całość (choć nie wszystkie jej segmenty w jednakowym stopniu, o czym w dalszej części tekstu) wykazała względnie wysoką odporność. Główną przyczyną była bowiem niższa podaż dostępnego na rynku surowca, przede wszystkim owoców.

Pomimo tych mało sprzyjających warunków, przetwórcy byli w stanie zrekompensować niższe wolumeny i wzrost kosztów surowca wyższymi cenami produktów.

Jak będzie kształtować się sytuacja w 2021 r.? Prognozy makroekonomiczne na ten rok przewidują stosunkowo wyraźne odbicie gospodarcze zarówno w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej, choć efekty te będą zapewne odczuwalne przede wszystkim w 2. półroczu. Dla producentów frytek szczególnie ważne będzie „odmrożenie” gastronomii, bez którego nie mogą oni liczyć na odbudowę sprzedaży. Dla pozostałych segmentów większe znaczenie będzie miał popyt gospodarstw domowych, a ten powinien pozostać silny.

Istotną kwestią dla przetwórców będzie tradycyjnie dostępność i ceny surowca. W 2020 r. zbiory były lepsze w porównaniu z 2019 r. – według szacunków GUS, w przypadku owoców z drzew wzrost wyniósł 9% r/r, a owoców z krzewów i jagodowych 10%. Na 4% r/r szacowany jest z kolei wzrost zbiorów warzyw gruntowych. Wiąże się z tym wyższa podaż surowca, a przy tym bardziej korzystne ceny jego zakupu. Tym samym, w 1 półroczu liczyć można na wyższe wolumeny produkcji. Sytuacja w dalszej części roku będzie rzecz jasna uzależniona od warunków pogodowych, których na dzień dzisiejszy nie sposób przewidzieć.

Czytaj więcej na portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI