Przetwarzanie jabłek z dopłatą - pomoc ruszy lada chwila

Autor: PAP 24 kwietnia 2022 14:34

Przetwarzanie jabłek z dopłatą - pomoc ruszy lada chwila Jabłka deserowe, których nie można wyeksportować, będą skupowane, będą też rekompensaty 30 groszy dla rolników / fot. shutterstock

Jabłka deserowe, których nie można wyeksportować, będą skupowane, będą też rekompensaty 30 groszy dla rolników - powiedział w czwartek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Jak mówił Kowalczyk, embargo na Rosję i Białoruś oraz brak możliwości eksportu jabłek deserowych spowodowała, że będzie nadwyżka tych owoców w Polsce. "Już w następnym tygodniu zakłady przetwórcze będą skupowały jabłka deserowe, a różnica w cenie w wysokości 30 groszy, będzie rekompensowana" - zapowiedział.

Zobacz: Wycofanie jabłek - jest projekt pomocy dla sadowników!

Dodał, że w przyszłym tygodniu na stronach ARiMR pojawią się komunikaty i będzie lista zakładów przetwórczych, które się zobowiązują do skupu jabłek deserowych z przeznaczeniam na cele przemysłowe.

"Na podstawie tej listy i sprzedaży będziemy rekompensować rolnikom (...) ubytek dochodów, po to by rolnicy nie ponosili strat z tytułu embarga" - wyjaśnił.

Przeczytaj: Dramat na rynku jabłek. Tak źle z handlem jeszcze nie było

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI