Produkty objęte podatkiem cukrowym - stracą na tym rolnicy i sadownicy?

$data.author.description Autor: farmer.pl 10 stycznia 2021 12:33

Produkty objęte podatkiem cukrowym - stracą na tym rolnicy i sadownicy? Jednym z czołowych tematów z początku roku 2021 są znaczne podwyżki napojów słodzonych. fot. shutterstock

Jednym z czołowych tematów z początku roku 2021 są znaczne podwyżki napojów słodzonych, które są efektem obowiązującego od 1 stycznia tzw. podatku cukrowego. Czy ta nowa opłata będzie nas dotyczyła tylko jako konsumentów, czy też i jako rolników?

Media społecznościowe zalewają informacje klientów sklepów o znacznie wyższych cenach za napoje słodzone. Średnio według analityków, te ceny wzrosły o 40 proc., a to podobno dopiero początek. I podwyżki mogą dotyczyć nie tylko napojów, ale też i innych produktów – nieoficjalnie mówi się nawet o wodzie.

Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy o jego wpływie na wzrost cen. Teraz prognoza stała się faktem.

Przypominamy czego dokładnie dotyczy podatek cukrowy, który może wynieść maksymalnie 1,20 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju. Składa się on z dwóch opłat. Opłata stała, która wynosi 50 groszy w sytuacji, gdy zawartość cukrów w 100 ml napoju jest mniejsza lub równa 5 g. Warto wiedzieć, że jest ona doliczana również jeśli napój zawiera dowolną ilość substancji słodzącej innej niż cukier. Jest jeszcze opłata zmienna w wysokości 5 groszy za każdy gram cukrów powyżej wspomnianego poziomu 5 g cukrów na 100 ml napoju. Z opłaty stałej są zwolnione te napoje, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi przynajmniej 20 proc. oraz napoje izotoniczne.

Więcej w serwisie Farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI