Prezes KUPS: Zagraniczni kupcy mogą wymuszać na naszych przetwórcach niskie ceny soków (wideo)

Autor: Paulina Mroziak, www.sadyogrody.pl 21 września 2018 11:45

Prezes KUPS: Zagraniczni kupcy mogą wymuszać na naszych przetwórcach niskie ceny soków (wideo) fot. materiały prasowe PTWP

- Kupcy zagraniczni obserwują sytuację w Polsce i tak sterują swoimi zakupami, żeby wymusić na naszych przetwórcach niskie ceny soków - mówi w rozmowie z serwisem sadyogrody.pl, Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS).

Ceny jabłek przemysłowych są nawet o 70 proc. niższe niż przed rokiem. Zdaniem prezesa KUPS, głównym "winowajcą" tego stanu jest tegoroczny urodzaj!

- W tym roku zbierzemy nawet do 5 mln ton jabłek. To około 30-40 proc. więcej niż w ubiegłym. Jesteśmy w roku znaczącej nadpodaży. Jabłka deserowego zagospodarujemy do 1,7 mln ton. Reszta powinna ulec przetworzeniu. Ale czy tak się stanie? Tego do końca nie wiemy. Trudno w tej chwili zbilansować potrzeby - głównie rynków zagranicznych, ponieważ tam lokujemy nawet 95 proc. produkcji zagęszczonych soków. Popyt jest zmienny. Kupcy zagraniczni obserwują sytuację w Polsce i tak sterują swoimi zakupami, żeby wymusić na naszych przetwórcach niskie ceny soków - komentuje Julian Pawlak.

Czy ten sezon będzie początkiem zmian w sadownictwie? - Wszyscy mierzymy się z rosnącymi kosztami - zarówno przetwórcy, jak i sadownicy. W tym roku to bardzo bolesne, więc wszyscy uświadamiają sobie potrzebę weryfikacji. Nasadzenia nie mogą rosnąc w nieskończoność, bo zaczynamy się dusić. Jeśli nie jesteśmy w stanie zagospodarować jabłek, to ceny będą wciąż zaniżane. A poza tym trudno nam będzie konkurować z innymi krajami - mówi prezes KUPS.

Julian Pawlak zwraca uwagę, że w tym roku podaż jabłek w innych krajach UE również jest wysoka. Coraz więcej jabłek produkują też kraje wschodnie, gdzie rośnie liczba nasadzeń. Także Rosja - z importera jabłek, może stać się wkrótce znaczącym eksporterem.

- Ukraina, Mołdawia, Uzbekistan, Turcja - to także duzi producenci zagęszczonego soku jabłkowego. I to produkowanego w warunkach niskich cen surowców i niższych kosztów produkcji. To ogromna konkurencja dla polskiego przetwórstwa! - podsumowuje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI