Prezes KUPS nt. jabłek przemysłowych: Spadek cen do 0,40- 0,50 zł/kg nie jest dramatyczny

Autor: www.sadyogrody.pl 12 października 2020 10:50

Prezes KUPS nt. jabłek przemysłowych: Spadek cen do 0,40- 0,50 zł/kg nie jest dramatyczny Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS)

W minionych tygodniach na rynku jabłek przemysłowych obserwowaliśmy znaczne spadki cen, które w opinii sadowników nie miały żadnego uzasadnienia. Zdaniem części branży przetwórnie nie posiadały zapasów koncentratu jabłkowego z ubiegłego sezonu, więc tym bardziej pojawiły się głośno wypowiadane przypuszczenia, o zmowie cenowej między przetwórniami a punktami skupu jabłek. O opinię i przewidywania na temat jabłek kierowanych do przetwórstwa zapytaliśmy przedstawiciela tej branży, Juliana Pawlaka, prezesa Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS).

Jak mówi Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS) w rozmowie z sadyogrody.pl, tegoroczne zbiory jabłek w ostatniej prognozie GUS szacowane są na 10% wyżej niż w sezonie 2019 r. Sytuacja jest zatem dobra tak dla sadowników, mogących uzyskać przeciętne zbiory, jak i dla przetwórstwa, które ma szansę wytworzyć odpowiednie do popytu krajowego i zagranicznego ilości zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ), jak i soku bezpośredniego NFC.

- Niezrozumiałe dla mnie i niepotrzebne są natomiast narastające pretensje i podejrzenia co do ruchów cenowych w skupie jabłek, chociaż to sytuacja powtarzająca się regularnie w każdym sezonie - mówi Julian Pawlak.

- Żadna znana mi analiza, czy publikacja nie bierze pod uwagę jakości jabłek przeznaczanych do przetwórstwa. Jabłka są skupowane w różnym celu: na koncentrat (ZSJ - zagęszczony sok jabłkowy), na soki bezpośrednio tłoczone NFC, na susz, musy, przeciery i inne, stąd różne wymagania jakościowe i różne ceny płacone przez przetwórców- dodaje.

Prezes KUPS zaznacza, że ważnym wyróżnikiem jakości jabłek na ZSJ jest ich kwasowość. Jabłka z wczesnego zbioru kwasowość mają wyższą, koncentrat z nich uzyskany jest atrakcyjny i poszukiwany przez odbiorców zagranicznych, skłonnych płacić nieco wyższą cenę za pożądaną jakość.

- Stąd też powtarzająca się co rok sytuacja, że na początku sezonu przetwórczego jabłek ceny skupu są wyższe, ale nie do utrzymania w późniejszym okresie przy znaczącym spadku kwasowości i niższych cenach oferowanych przez zagranicznych kupców za ZSJ. I nie ma to nic wspólnego ze zmową przetwórców, którzy skupują jabłka pod potrzeby swoich kontrahentów. Nie zapominajmy, że w większości po drodze są jeszcze pośrednicy, którzy też mają swoje interesy.  Rodzi się niepotrzebna nerwowość, która psychologicznie wpływa na obie strony i wywołuje dalsze wahania cen, popytu i podaży - zauważa Pawlak. 

- Spadek cen skupu do 0,40 - 0,50 zł/kg nie jest dramatyczny. Przypominam, że w założeniach ustaw dotyczących umów kontraktacyjnych, poprzedni Minister Rolnictwa przy współpracy organizacji rolniczych i sadowniczych forsował wprowadzenie cen referencyjnych na owoce, gdzie jabłka do przetwórstwa na sezon skupu 2019 r. były wyceniane na 0,30 - 0,60 zł/kg przy niższych niż obecnie zbiorach. Dlatego apeluję o powstrzymanie emocji, bo one nie poprawiają sytuacji ani sadowników, ani przetwórców - podkreśla Julian Pawlak.

Przyszłość jest w tworzeniu sadów produkujących jabłka sokownicze i jednoczesnym przekształcaniu części sadów deserowych z odmianami obecnie niepopularnymi dla konsumenta, na sady pod potrzeby sokownictwa.

- Informuję, że w lutym 2020 r. w naszym Stowarzyszeniu zawiązał się Zespół Roboczy do spraw sadów sokowych, jego prace czasowo przerwała pandemia, ale będziemy je kontynuować. Celem Zespołu jest przygotowanie projektu opracowania dotyczącego przekształcenia części sadów jabłkowych na sady sokowe i/lub zakładania wysoko wyspecjalizowanych dedykowanych sadów do przetwórstwa. Będziemy zapraszać do współpracy inne organizacje, zainteresowane tym tematem, a przede wszystkim będziemy prosić o wsparcie merytoryczne i organizacyjne Ministra Rolnictwa. Musimy popracować nad możliwością wygospodarowania  środków  z perspektywy finansowej 2021 - 2027 na ten cel. Wszystko przed nami - mówi prezes KUPS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI